IPL 2023 କୁ ବିସିସିଆଇ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ନିଲାମର ଶେଷ ତାରିଖ. ସମସ୍ତ ଦଳଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ନିଜ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ତାଲିକା BCCI କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ

ବିସିସିଆଇ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପ୍ରଶାସନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହାର ମାର୍କେ ଇଭେଣ୍ଟ, ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଅକ୍ଟୋବର 18 ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ବୈଠକ ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୋର୍ଡ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିସିସିଆଇ ଆଇପିଏଲର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର 16 ରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ମିନି ନିଲାମ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଅଧିକନ୍ତୁ, ସେମାନେ ନଭେମ୍ବର 15 ସୁଦ୍ଧା ରଖାଯାଇଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା ଦାଖଲ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଦଶଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ମେଗା ନିଲାମ ପରି, ଯେତେବେଳେ ଦଳ ସର୍ବାଧିକ ଚାରିଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ, ମିନି ନିଲାମ ପାଇଁ ସେପରି କ୍ୟାପ୍ ନାହିଁ |

ଯଦିଓ, ବୋର୍ଡ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ର ବେତନ କ୍ୟାପରେ ପାଞ୍ଚ କୋଟି ଯୋଡିଛି, ଯାହା 90 କୋଟିରୁ 95 କୋଟି ହୋଇଛି। ତେବେ, ମେଗା-ନିଲାମରେ କ୍ରୟ ପରେ ଦଳଗୁଡିକ କେବଳ ନିଜ ପର୍ସରେ ଛାଡିଥିବା ବାଲାନ୍ସକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ, ଏବଂ ପାଞ୍ଚ କୋଟି ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି |2022 ମେଗା-ନିଲାମ ପରେ ସମସ୍ତ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଛାଡିଥିବା ଟଙ୍କା ତାଲିକା ଏଠାରେ ଅଛି |

ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍ – 3.45 କୋଟି |

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍- 2.95 କୋଟି |

ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର – 1.55 କୋଟି |

ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ – 95 ଲକ୍ଷ |

କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ – 45 ଲକ୍ଷ |

ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ – 15 ଲକ୍ଷ |

ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ – 10 ଲକ୍ଷ |

ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ – 10 ଲକ୍ଷ |

ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ – 10 ଲକ୍ଷ |

ଲକ୍ଷ୍ନ  ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସ୍ – 0 |

ଏହିପରି, LSG କେବଳ ପାଞ୍ଚ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବ କାରଣ ସେମାନେ ମେଗା ନିଲାମରେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ପର୍ସ ମୂଲ୍ୟ ପୋଡି ଦେଇଛନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏକ ଦଳ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଖେଳାଳି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ପର୍ସ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.