ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଦଳ ଅଧିନାୟକ Harmanpreet Kaur ଏହି ବଡ କାରଣ ରୁ BCCI କୁ ଦେଲେ ଧନ୍ୟବାଦ . ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସମାନତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଐତିହାସିକ ପଦକ୍ଷେପରେ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫର କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ଗୁରୁବାର ଦିନ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ମ୍ୟାଚ୍ ଫି ଘୋଷଣା କରିଛି। ବିସିସିଆଇ ସଚିବ ଜୟ ଶାହା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ଯାଇ ବିକାଶ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ୍ (NZC) ସମାନତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଖେଳାଳି ସଂଘ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ସମାନ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସେମାନେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିରେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରି ବିସିସିଆଇ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ମ୍ୟାଚ୍ ଫି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଭେଦଭାବ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ @ ବିସିସିଆଇର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରି ମୁଁ ଖୁସି। ଆମର ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ @BCCIWomen କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ପେ ଇକ୍ୱିଟି ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛୁ | ଜୟ ଶାହା ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ୍ ଫି ସମାନ ହେବ।

ପେ ଇକ୍ୱିଟି ଆମର ମହିଳା କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପ୍ରତି ମୋର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଥିଲା: ଜୟ ଶାହା |ଭାରତର କ୍ରିକେଟ୍ ଫର କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡର ସଚିବ ଜୟ ଶାହା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପ୍ରତି ସମାନ ଦରମା ତାଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା। The ତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିବାରୁ ସେ ବିସିସିଆଇ ଆପେକ୍ସ କାଉନସିଲକୁ ମଧ୍ୟ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଡାଞ୍ଚା ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳା କ୍ରିକେଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପୁରୁଷ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ମ୍ୟାଚ୍ ଫି ପାଇବେ, ଯଥା ଟେଷ୍ଟ (INR 15 ଲକ୍ଷ), ODI (INR 6 ଲକ୍ଷ), T20I (INR 3 ଲକ୍ଷ) .ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ବିସିସିଆଇ ମହିଳା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଉଦ୍ଘାଟନୀ ରୁତୁ ପରିଚାଳନା କରିବାର ଯୋଜନା ଚାଲିଛି। ବୋର୍ଡ ତୁ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ 2023 ୱିଣ୍ଡୋକୁ ଦେଖୁଛି | ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣରେ ୬ ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ନିକଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଆଠ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଏସିଆ କପ୍ ଜିତିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ବର୍ମିଂହାମରେ ଚାଲିଥିବା 2022 କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ସିଲଭର ପଦକ ଜିତି ଫାଇନାଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ହରାଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.