ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସିରିଜ୍ ଜିତିବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନୂଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ କରିଛି . ଏକ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ବିଜୟର ରେକର୍ଡ ସହିତ ସମାନ ହୋଇଛି

ଅକ୍ଟୋବର 23 ରେ ମେଲବର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ (ଏମସିଜି) ଆର୍-ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜର ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ଖୋଲିବ। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଅଧିକାଂଶ ବିଜୟ |ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ବିଜୟର ରେକର୍ଡ ସହିତ ସମାନ, 2022 ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 38 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛି | ତେବେ, ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଭାରତ ଏକ ନୂତନ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। ମଙ୍ଗଳବାର (ଅକ୍ଟୋବର 11) ରେ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ 7 ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି 2003 ରେ 38 ଟି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା। ଯଦିଓ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ଲଗାତାର ପାଞ୍ଚଟି କ୍ଷତି ସହ ଭାରତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, ତଥାପି ଭାରତ ଏକ ରେକର୍ଡ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଜାନୁୟାରୀ 2022 ପରଠାରୁ ଭାରତ 2 ଟି ଟେଷ୍ଟ, 12 ଟି ODI ଏବଂ 24 ଟି -20 ଜିତିଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ, ଷ୍ଟିଭ ୱାଗଙ୍କ ଜଗନ୍ନାଟ୍ 2003 ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ 8 ଟି ଟେଷ୍ଟ ସମେତ 38 ଟି ODI ମଧ୍ୟରୁ 30 ଟି ଜିତିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଅଧିକାଂଶ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷ ଜିତନ୍ତି |

38 – ଭାରତ, 2022 (2 ପରୀକ୍ଷା, 13 ODI, 23 T20I)

38 – ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, 2003 (8 ପରୀକ୍ଷା, 30 ଟି ODI)

୨ୟ ଦିନିକିଆରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଜୟ ସହ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋଟିସ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ବନ୍ଧ୍ୟା ରନ୍ ଶେଷ କରିଛି। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ଜିତିବା ପରେ 2018 ରେ ଫେରି ଆସିଥିଲା। ଏହା ପରଠାରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ODI ସିରିଜ୍ ସିଲ୍ କରିଛି। ଏଥିସହ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ 2-1ରେ ଟ୍ରମ୍ପ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଟି -20 ସିରିଜ ଜିତିନଥିଲା।

2022 ରେ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ରିକେଟ୍:

ପରୀକ୍ଷା: P: 5, W: 2, L: 3

ODI: P: 18, W: 13, L: 5

T20Is: P32, W: 23, L 8 |

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ସାତ ୱିକେଟ ବିଜୟରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଶିଖର ଧାୱନ ତାଙ୍କ ବୋଲରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବା ଶୋ’ରେ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ। ଓଦା ଆଉଟଫିଲ୍ଡ ଦ୍ୱାରା 30 ମିନିଟ୍ ବିଳମ୍ବ ପରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ସହିତ ଏକ ପିଚ୍ ଉପରେ ପ୍ରଥମେ ଧୱନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି କୁଲଦୀପ ଯାଦବ (4/18), ଶାହାବାଜ ଅହମ୍ମଦ (2/32) ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର (2/15) ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ୱେବ୍ ସ୍ପିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.