ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ‘Mankading’ ଉପରେ ଏହି ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ପରେ କ୍ରିକେଟ ଜଗତରେ ଆଖି ଏବେ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ

ଷ୍ଟାର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ରନ୍ ଆଉଟ୍, ଅଣ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକରଙ୍କ ଶେଷରେ ବହୁ ଦୂରରେ ରହି କିପରି ଅନୁଭବ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏକଦା ଅନ୍ୟାୟ ଖେଳ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା, ଯଦିଓ ଆଇନଗତ, ଭଦ୍ରଲୋକଙ୍କ ଖେଳରେ, ଆଇସିସି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରକାର ବରଖାସ୍ତକୁ ‘ଶେଷ’ ବୋଲି କହିଛି | ଅକ୍ଟୋବର 1 ଠାରୁ, ଏହା ଆଉ ଏହାର ନିୟମ ପୁସ୍ତକର ‘ଅନ୍ୟାୟ ଖେଳ’ ବିଭାଗରେ ବସି ନାହିଁ |ତଥାପି, ଯଦି ଏପରି ବହିଷ୍କାର ବିରୋଧରେ ଅଛି ତେବେ ବିତର୍କ ଜାରି ରହିଛି | ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ମୋର ଏଥିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ (ଅଣ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଶେଷରେ ବ୍ୟାକଅପ୍ କରିବା ପାଇଁ ଦୌଡିବା) କହିଛନ୍ତି, ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଭାରତର ନାଟକୀୟ ଚାରି ୱିକେଟ୍ ବିଜୟରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପାଣ୍ଡ୍ୟା କହିଛନ୍ତି। ମ୍ୟାଚ୍ ଯଦି ମୁଁ (କ୍ରିଜରୁ) ବାହାରକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ କେହି ମୋତେ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତି, ତାହା ମୋର ଭୁଲ | ସେ (ବୋଲର ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରନ୍ତି) ଏହି ନିୟମକୁ ତାଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ଠିକ୍ ଅଛି, ଏହା ବଡ କଥା ନୁହେଁ ବୋଲି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ପୂର୍ବରୁ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଆଇସିସି ସମୀକ୍ଷା ପୋଡକାଷ୍ଟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଦୀପ୍ତି ଶର୍ମା ଅଣ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକରଙ୍କ ଶେଷରେ ଚାର୍ଲି ଡିନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କ୍ରିଜକୁ ଶୀଘ୍ର ଛାଡି ଦେଇଥଲେ ଏବଂ ଗତ ମାସରେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ମହିଳା ODI ସିରିଜରେ ଭାରତକୁ 3-0- କ୍ଲିନ୍ ସୁଇପ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଏହିପରି ରନ୍-ଆଉଟ୍ ମାନକେଡିଂ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଭିନୋ ମାନକଡଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ ବହିଷ୍କାରକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଯେତେବେଳେ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ 1947-48 ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଦୁଇଥର ଅଣ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକରରେ ବିଲ୍ ବ୍ରାଉନ୍ଙ୍କୁ ଶେଷ କରିଥିଲେ। “ଆମକୁ ଏହି ବିଷୟରେ କଳହ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ବନ୍ଦ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ (ଅଣ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକରଙ୍କ ଶେଷରେ ଶେଷ ହେବା)। ଏହା ଏକ ସରଳ ନିୟମ | ଖେଳର ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ନର୍କକୁ ଯିବା ପାଇଁ ପାଣ୍ଡ୍ୟା କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିପକ୍ଷ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଅପ୍ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ କାମ କରେ ନାହିଁ। “ମ୍ୟାଚ୍ ଅପ୍, ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ, ସେମାନେ ଅଧିକ ରେଟିଂ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ଏହା କହିବାକୁ ମନେ କରେ ନାହିଁ | ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଏହା କାମ କରିପାରେ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏହାକୁ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ | ମ୍ୟାଚ୍ ଅପ୍ ପାଇଁ ମୁଁ କଦାପି ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ | ମୋ ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ୍ ଅପ୍ କାମ କରେ ନାହିଁ | ଯେଉଁଠାରେ ମୁଁ ବ୍ୟାଟିଂ କରେ ଏବଂ ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୁଁ ପ୍ରବେଶ କରେ, ମୁଁ ସାଧାରଣତ ମ୍ୟାଚ୍ ଅପ୍ ବିକଳ୍ପ ପାଇପାରୁ ନାହିଁ | ଏହା ଅଧିକ ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ଟପ୍ -3 କିମ୍ବା ଟପ୍ -4 ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସମସ୍ତ ବୋଲରଙ୍କୁ ବୋଲିଂ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି |“ମୋ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ, ଏହା କେବଳ ପରିସ୍ଥିତି | ଏମିତି କିଛି ସମୟ ଅଛି ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବୋଲର ଯାହାକୁ ମୁଁ ନେବାକୁ ଚାହେଁ ବୋଲିଂ କରେ କିନ୍ତୁ ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି ଆବଶ୍ୟକ ନକରେ ମୁଁ ରିସ୍କ ନେବି ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ମୋ ଦଳକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଉଛି | ମୁଁ ଏହା ସହ କଦାପି ଠିକ ନୁହେଁ। ”

ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଭିଳାଷ ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ପାଣ୍ଡ୍ୟା କହିଛନ୍ତି: “ମୁଁ ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସଂସ୍କରଣ ହେବାର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପରଠାରୁ ମୁଁ କିଛି ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି, ମୋଠାରୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଲାଭ କର। ମୁଁ ଦୌଡୁଛି ମୁଁ ମହାନତା କହିବି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଉତ୍କର୍ଷ ଆଡକୁ ଦୌଡୁଛି | ଯଦି ମୁଁ କିଛି ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହେଁ, ଏହା ଉତ୍କର୍ଷତା | ମୋର କ୍ୟାରିୟର ଶେଷରେ, ଯଦି ମୁଁ ବସିଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ମୁଁ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ହାସଲ କରେ, ତେବେ ତାହା ଠିକ ହେବ | ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.