ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ପୃଥିବୀରେ ହିଁ ଅଛି ନର୍କର ଫାଟକ ଯେଉଁଠି ଅଛି ଉତପ୍ତ ତରଳ ଲାଭା

ଏହି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଏପରି ଅନେକ ପଜଲ୍ ଅଛି, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଳ୍ପ ବିଜ୍ଞାନ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି | ପୃଥିବୀରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ନିଜ ଭିତରେ ହଜାରେ ରହସ୍ୟ ରହିଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହିବା | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ପୃଥିବୀର ନର୍କର ଗେଟ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ହେଉଛି ଡାନାକିଲ୍ ଡିପ୍ରେସନ୍ | ଏହା ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକାର ଇଥିଓପିଆ ନାମକ ଏକ ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏଠାରେ ଅନେକ ଗରମ ଜଳ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଝରଣା ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ସମୟ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ପରି ଉଦୟ ହୁଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏଠାରେ ସର୍ବଦା ତୀବ୍ର ଆଗ୍ନେୟଗିରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ରହିଥାଏ |

ଝରଣା ଫାଟିଯିବା କାରଣରୁ ଡାନାକିଲ ଡିପ୍ରେସନରେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିଛି। ଡାନାକିଲ୍ ଡିପ୍ରେସନ୍ ବହୁ ପରିମାଣର ପୋଟାସିୟମ୍ ଲୁଣ ଏବଂ ଗନ୍ଧକ ଛାଡିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ଆଖପାଖ ଜମି ଲାଲ, ହଳଦିଆ, କମଳା ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଡାନାକିଲ୍ ଡିପ୍ରେସନ୍ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 125 ମିଟର ତଳେ ଅବସ୍ଥିତ |

ଡାନାକିଲ୍ ଡିପ୍ରେସନ୍ ଉପରେ ତିନୋଟି ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ପ୍ଲେଟର ଉପସ୍ଥିତି ଏହାକୁ ଅଧିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ | ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ଗତିବିଧି ହେତୁ ଏହି ପ୍ଲେଟଗୁଡିକ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରସ୍ପରଠାରୁ 1 କିମ୍ବା 2 ସେଣ୍ଟିମିଟର ଦୂରରେ ଗତି କରନ୍ତି | ପ୍ଲେଟଗୁଡିକର ସ୍ଲାଇଡିଂ ହେତୁ ଏଠାରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି | ଏହି କାରଣରୁ, ପୃଥିବୀ ଭିତରୁ ଗରମ ଲାଭା ବାହାରିଥାଏ ଏବଂ ଆଗ୍ନେୟଗିରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୁଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ସମୟ ପରେ ଏକ ଗଭୀର କ୍ରାଟର ରହିବ, ଯାହା ସମୁଦ୍ର ଜଳ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭରିଯିବ |

 ଡାନାକିଲ୍ ଡିପ୍ରେସନର ହାରାହାରି ତାପମାତ୍ରା 45 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ, ଯଦିଓ ବେଳେବେଳେ ତାପମାତ୍ରା 55 ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚେ | ଯେତେବେଳେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତୀବ୍ର ହୁଏ | ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା 125 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ନର୍କର ଗେଟୱେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏଠାରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ସମୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେର ଅବଶେଷ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ। ଡାନାକିଲ୍ ଡିପ୍ରେସନର ପରିବେଶ ସର୍ବଦା ଉଷ୍ମ ଅଟେ, ଯାହା ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଜୀବନ କିପରି ବିକଶିତ ହୋଇଥାଇପାରେ ତାହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ମାନଙ୍କୁ ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.