ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ କାଳୀ ଯୁଗର ସମାପ୍ତି ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ପୁରାଣରେ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଅଛି .

ଆଜିର ଯୁଗରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ହ୍ରାସ ପାଇଁ କାଲିଗୁଗାକୁ ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ବି ଏପରି ଜିନିଷ ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ, ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମଗ୍ର କାଲିଗୁଗାର ପ୍ରଭାବ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆମର ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କାଳୀ ଯୁଗର ସମାପ୍ତି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି |ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଏହି କାଳୀ ଯୁଗ କେବେ ଶେଷ ହେବ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପଣ୍ଡିତ ସୁନୀଲ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଳୀ ଯୁଗର ସମାପ୍ତି ସଂପର୍କରେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ସନାତନ ଧର୍ମର ଅନେକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ କୁହାଯାଇଛି। ପି.ଟି ଶର୍ମାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ପୁରାଣ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଯୁଗର ମୂଲ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ପୌରାଣିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାରୋଟି ଯୁଗ ଅଛି | କୁହାଯାଏ କଳୀ ଯୁଗରେ ପାପ ଶିଖରରେ ରହିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ କାଲିଗୁଗା ଯଥା କାଳୀ ଯୁଗ ଚାଲିଛି | ଏହି ଯୁଗରେ ଯାହା ଘଟିବ କିମ୍ବା ଘଟିବ ତାହା ପାଠ୍ୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଲେଖାଯାଇଛି |

5 ଟି ତଥ୍ୟ ଯାହା ପୁରାଣରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି:

ପୁରାଣରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ବେଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଚରଣ କରି ଧାର୍ମିକ ତଥା ସାଂସ୍କୃତିକ ଏକତାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି, ସଂଗଠନ କିମ୍ବା ସମାଜ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

1. ଏହା ଭଗବତ୍ ପୁରାଣରେ ଲେଖା ହୋଇଛି, ଯେତେବେଳେ ବେଦ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ମଣିଷ ସାକ୍ରାମେଣ୍ଟାଲ୍ ହୋଇଯିବେ, ସେତେବେଳେ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କ୍ଷମତାରେ ରହିବେ | ସମସ୍ତେ ମିଥ୍ୟାବାଦୀ, ଧର୍ମହୀନ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଦାତା ହେବେ, ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟର ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଟଙ୍କା ଧରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହେବେ | ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନ ସ୍ୱଳ୍ପ ହେବ | ଏହା ଜଣେ ରାଜାଙ୍କ ନାମରେ ମଲେଖା ହେବ | ସେମାନେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଜିନିଷ ଉପରେ କ୍ରୋଧରେ କ୍ରୋଧିତ ହେବେ | ସେମାନେ ଲୁଟ୍ କରି ନିଜ ବିଷୟର ରକ୍ତ ଚୋବାଇବେ। ଯେତେବେଳେ ଏପରି ସରକାର ଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ପ୍ରକୃତି, ଆଚରଣ, ବକ୍ତବ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ରାଜାମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରିବେ ନାହିଁ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟାଚାର କରିବେ ଏବଂ ଶେଷରେ ସମସ୍ତେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବେ |

୨.ଭବିଶିଟରା ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରହ୍ମା କହିଲା – ହେ ନରଦା! ଭୟଙ୍କର କାଳୀ ଯୁଗର ଆଗମନ ସହିତ ମନୁଷ୍ୟର ଆଚରଣ ଦୁଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଯୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ମନର ମନରେ ରହିବେ | ଦୁନିଆରେ ବିବାଦ ହେବ ଏବଂ ବିଶେଷ ଭାବରେ ରାଜାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚରିତ୍ରହୀନତା ଦେଖାଯିବ | ଦେଶ ତଥା ଦେଶ ତଥା ଗାଁରେ ଏହି ଦୁଖ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ସାଧୁମାନେ ଦୁଖିତ ହେବେ। ନିଜ ଧର୍ମ ଛାଡିଥିବା ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମର ଆଶ୍ରୟ ନେବେ। ଦେବତା ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ଆଉ ରହିବ ନାହିଁ | ମଣିଷର ବୁଦ୍ଧି ଧର୍ମର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଚାଲିବ।

3. ମହାରାଣୀ ଭାୟାଜୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କାଲିୟୁଗାରେ ମନୁଷ୍ୟମାନଙ୍କରେ ଭର୍ନା ଏବଂ ଆଶ୍ରମର କୌଣସି ପ୍ରବୃତ୍ତି ରହିବ ନାହିଁ | କେହି ବେଦ ଅନୁସରଣ କରିବେ ନାହିଁ। କାଲିଗୁଗାରେ ବିବାହ ଏକ ଧର୍ମ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ନାହିଁ | ଶିଷ୍ୟମାନେ ଗୁରୁଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିବେ ନାହିଁ | ଏପରିକି ପୁଅମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଧର୍ମ ଅନୁସରଣ କରିବେ ନାହିଁ | ସମସ୍ତ ଜାତିର ଲୋକମାନେ ଝିଅ ବିକ୍ରୟ କରି ବଞ୍ଚିବେ | କାଲୁଗୁରେ କାହାର ଶବ୍ଦ ଯାହା ଅଛି, ତାହା ଏକ ଶାସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହେବ |

4. କାଲିୟୁଗାରେ, ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ମଣିଷ ପାଇଁ ଗର୍ବର କାରଣ ହେବ | ମହିଳାମାନେ ନିଜ କେଶରେ ସୁନ୍ଦର ହୋଇ ଗର୍ବିତ ହେବେ | କାଲିଗୁଗାରେ, ମହିଳାମାନେ ବିନା ସ୍ୱାମୀକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରିବେ, ସେତେବେଳେ କେବଳ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମହିଳାମାନଙ୍କର ଗୁରୁ ହେବେ | ଯିଏ ଅଧିକ ଦିଏ ସେ ତା’ର ଗୁରୁ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହେବ | ସେହି ସମୟରେ କେବଳ ସାର୍ବଭମତ୍ୱ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ରହିବ |

5. କେବଳ ଘର ନିର୍ମାଣରେ ଟଙ୍କା ଶେଷ ହୋଇଯିବ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦାନ ଏବଂ ଦାନର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି କେବଳ ଧନ ସଂଗ୍ରହରେ ନିୟୋଜିତ ହେବ | ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାରରେ ଶେଷ ହୋଇଯିବ | କାଳୀ ଯୁଗର ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ଆଚରଣ କରିବେ, ସେମାନଙ୍କର ମନ କେବଳ ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଏବଂ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବ | ସେମାନେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହେବେ ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟାୟରୁ ଧନ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି | କାଳୀ ଯୁଗରେ, ସମସ୍ତେ ସର୍ବଦା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନତା ଦାବି କରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.