ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଦୁନିଆର 5 ଟି ବଡ଼ ମହାପାପ ଯାହାର ନାହିଁ କୌଣସି ମୁକ୍ତି କିମ୍ବା ଶାସ୍ତି . ତୁମେ ମଧ୍ୟ ସେଗୁଡ଼ିକ ଅଜାଣତରେ କରୁଥିବା .

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପାପ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ହଁ, ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପାପ ଅଛି ଯାହା ମଣିଷ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ 7 ଟି ପାପ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମରେ ଗୁରୁତର ପାପ ତାଲିକାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ପାପ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସାତଟି ବଡ଼ ପାପ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

1. ଲାଳଷା  – ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଲୋଭ ଅର୍ଥ ଲୋଭ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା, ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ | କୁହାଯାଏ ଯେ ସେମାନେ ମଣିଷକୁ ଏକ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ଆଡକୁ ନେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ସମାଜରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମନ୍ଦତା ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ, ଅଣ-ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ପାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

2.ଲୋଭ – ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଲୋଭ ଅର୍ଥ ଲୋଭ, ଲୋଭ | ଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅପରାଧୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପାପର ଶିକାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଯିଏ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ନିଜ ପାପର ଶିକାର ହୁଏ |

3.ଅଳସୁଆ – ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଅଳସୁଆର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଅଳସୁଆ, ଅଳସୁଆ ଏବଂ ଅଳସୁଆ | ଯେତେବେଳେ କି ପୂର୍ବ ସ୍ଲଥ୍ ଦୁଖୀ, ଆନନ୍ଦିତ ନୁହେଁ | ଏହା ବଡ ପାପରେ ରଖାଯାଇଥିଲା କାରଣ ଏହାର ଅର୍ଥ ଇଶ୍ୱର ଦେଇଥିବା ଜିନିଷରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା |

4.ରାଗ  – ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ରଥର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କ୍ରୋଧ, କ୍ରୋଧ ଏବଂ ବିରକ୍ତି | ବେଳେବେଳେ, କ୍ରୋଧରେ, କେହି କିଛି କରନ୍ତି ଏବଂ ସାତଟି ବଡ଼ ପାପରେ ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ପାପ ଯେଉଁଥିରେ ତୁମର ସ୍ୱାର୍ଥପରତା ଜଡିତ ନୁହେଁ |

5.ଗର୍ବ – ଏହାର ଅର୍ଥ ଅସାରତା, ଅହଂକାର, ଗର୍ବ | ସାତଟି ବଡ ପାପ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପାପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବିରାଟ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.