ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ ରାଣୀ ଏଲିଜେବେଥଙ୍କୁ ହରେଇ ଶୋକରେ ମ୍ରିୟମାଣ

ବ୍ରିଟେନର ଦୀର୍ଘତମ ସେବା କରୁଥିବା ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ, ବାଲମୋରାଲରେ 96 ବର୍ଷ ବୟସରେ 70 ବର୍ଷ ରାଜତ୍ୱ କରିବା ପରେ ଦେହାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସେ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଇଷ୍ଟେଟରେ ଶାନ୍ତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ।1952 ମସିହାରେ ରାଣୀ ସିଂହାସନକୁ ଆସି ବହୁତ ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିଲେ |

ତାଙ୍କ ପୁଅ ରାଜା ଚାର୍ଲ୍ସ ତୃତୀୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପ୍ରିୟ ମା’ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଏକ “ଦୁଖର ମୁହୂର୍ତ୍ତ” ଏବଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ତାଙ୍କର କ୍ଷତି “ଗଭୀର ଅନୁଭବ ହେବ”। ସେ କହିଛନ୍ତି: ଜଣେ ପ୍ରିୟ ସାର୍ବଭମ ତଥା ବହୁ ପ୍ରିୟ ମା’ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ଆମେ ଗଭୀର ଶୋକ କରୁଛୁ। ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ତାଙ୍କର କ୍ଷତି ଦେଶ, କ୍ଷେତ୍ର ତଥା କମନୱେଲଥ ତଥା ବିଶ୍ୱର  ଅଗଣିତ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଭୀର ଭାବରେ ଅନୁଭୂତ ହେବ। ଆଗାମୀ ଶୋକ ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ରାଣୀ ଏତେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିବା ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଗଭୀର ସ୍ନେହ ବିଷୟରେ ଆମର ଜ୍ଞାନ ଦ୍ୱାରା ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସାନ୍ତ୍ୱନା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ।

ରାଜା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କାମିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଣୀ କନସର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଲଣ୍ଡନ ଫେରିବେ ବୋଲି ବକିଙ୍ଗହମ୍ ପ୍ୟାଲେସ୍ କହିଛି। ସେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।ରାଣୀଙ୍କ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ପରେ ବଲମୋରାଲରେ ବରିଷ୍ଠ ରୟାଲମାନେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତରମାନେ ରାଣୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରୀ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ରଖିବା ପରେ ସମସ୍ତ ରାଣୀଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଆବର୍ଡିନ ନିକଟ ବାଲମୋରାଲକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ନାତି ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଂହାସନର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପ୍ରିନ୍ସ ୱିଲିୟମ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ପ୍ରିନ୍ସ ହ୍ୟାରି ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ: ଏକ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ କର୍ତ୍ତବ୍ୟର ଭାବନା ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ |

କିଛି ସମୟ ବିସିସିଆଇରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା

ରାଜନେତାମାନେ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି

ରାଜା ଚାର୍ଲ୍ସ ତୃତୀୟ, ନୂତନ ରାଜା |

ମଙ୍ଗଳବାର ରାଣୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଜ ଟ୍ରସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜତନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ସେହି ପଥର ଯେଉଁଥିରେ ଆଧୁନିକ ବ୍ରିଟେନ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା, ଯିଏ ଆମକୁ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା। ନୂତନ ରାଜାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି: “ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଆମର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଏବଂ ଭକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ, ଯେପରି ତାଙ୍କ ମା ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। “ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏଲିଜାବେଥାନ ଯୁଗର ଅତୀତ ସହିତ, ଆମେ ଆମ ମହାନ ଦେଶର ଚମତ୍କାର ଇତିହାସରେ ଏକ ନୂତନ ଯୁଗ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ, ଠିକ୍ ଯେପରି ତାଙ୍କ ମହିମା ଇଚ୍ଛା କରିଥିବେ, ‘ଭଗବାନ ରାଜାଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ’ ଶବ୍ଦ କହି।”

କ୍ୟାଣ୍ଟରବେରିର ଆର୍କବିଶପ ଜଷ୍ଟିନ ୱେଲବି – ଇଂଲଣ୍ଡର ଚର୍ଚ୍ଚର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ନେତା ଯେଉଁଥିରେ ରାଜା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରାଜ୍ୟପାଳ ଅଟନ୍ତି – ସେ ତାଙ୍କର “ଗଭୀର ଦୁଖ” ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନା ରାଜା ଏବଂ ରୟାଲ ପରିବାର ସହିତ ଅଛି।

ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଯୁଦ୍ଧ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆର୍ଥିକତା, ସାମ୍ରାଜ୍ୟରୁ କମନୱେଲଥକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ସମାପ୍ତି ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନରେ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.