ଦୁବାଇର ଲୋକମାନେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି . ଜାଣନ୍ତୁ ଦୁବାଇ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଗୋପନୀୟ କଥା

ବନ୍ଧୁଗଣ, ସମସ୍ତେ ନିଜ ଜୀବନରେ ଦୁବାଇ ଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସର୍ବଶେଷରେ, ଆପଣଙ୍କର ଏପରି ଇଚ୍ଛା ନାହିଁ, ଦୁବାଇ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର, ଆଜି ଆମେ ଘରେ ବସି ଦୁବାଇ ବିଷୟରେ କିଛି ବିଶେଷ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ | ଦୁବାଇ ଏକ ଦେଶ, ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତ  ଭାବନ୍ତି ଯେ ଦୁବାଇ ଏକ ଦେଶ କିନ୍ତୁ ଦୁବାଇ ଏକ ଦେଶ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର (ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ) ର 7 ମିରାଟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଏବଂ ଦୁବାଇର ନିୟମ ସାମାନ୍ୟ ଭିନ୍ନ | ଅନ୍ୟ ଏମିରେଟ୍ସ, ଏବଂ ଏଠାରେ ଅନେକ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିଆଯାଇଛି, ଯେହେତୁ ଦୁବାଇ ବେଳାଭୂମିରେ ବିକିନି ପିନ୍ଧିପାରିବେ ଯାହା ଅନ୍ୟ ଏମିରେଟ୍ସରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ |

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୁର୍ଜ ଖଲିଫା ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ, ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ କୋଠା, ଯାହା 90 କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇପାରେ, ଦୁବାଇରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ | ଯାହାର ନାମ ବୁର୍ଜ ଖଲିଫା, ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ଯାହାର 163 ମହଲା ଅଛି | ବୁର୍ଜ ଖଲିଫା | ବିଲଡିଂ ଏତେ ଉଚ୍ଚ ଯେ ଏହାର 80 ତମ ମହଲାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ତଳ ଭାଗରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ରମଜାନରେ 2 ମିନିଟ୍ ପରେ ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ସେମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ 2 ମିନିଟ୍ ଅଧିକ ସମୟ ଦେଖନ୍ତି |ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଦୁବାଇରେ ଟାୱାର୍ ଅଫ୍ କ୍ରିକ୍ ହୁଭର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ବୁର୍ଜ ଖଲିଫା ଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ଅଟେ .ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହାର ପ୍ରାୟ 210 ମହଲା ରହିବ।

ଦୁବାଇରେ ଏଟିଏମ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରୁ ସୁନା ବିତରଣ କରାଯାଇଥାଏ। ଏକ ଜର୍ମାନ କମ୍ପାନୀ ଗୋଲ୍ଡ ଏଟିଏମ୍ ନାମକ ଦୁନିଆରେ ଏଟିଏମ୍ ମେସିନ୍ ତିଆରି କରିଥିଲା। ଏହା ପ୍ରଥମେ ଦୁବାଇ ମଲ୍ ରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ମେସିନ୍ ଯେଉଁଥିରୁ 24 କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ବିସ୍କୁଟ୍ 320 ବିଭିନ୍ନ ଆଇଟମ୍ | ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ଭାବରେ, ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହାକୁ ନଗଦ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ଯାହା ଚାହାଁନ୍ତି ତାହା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ, ଯାହା ଏକ କଳା ପ୍ୟାକେଟରେ ବାହାରିଥାଏ |

ସୁନା କାରବାର ଏଠାରେ ବହୁତ ବଡ ଆକାରରେ କରାଯାଇଥାଏ | ଦୁବାଇରେ ପ୍ରାୟ 300 ସୁନା ଦୋକାନ ଅଛି | ଏହି ଦୋକାନଗୁଡିକରେ ପ୍ରାୟ 10 ଟନ୍ ସୁନା ସବୁବେଳେ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଏ | 2013 ରେ, ଏଠାରେ ଏତେ ପରିମାଣର ସୁନା କାରବାର ହୋଇଥିଲା ଯେ ଏହାର ଓଜନ ମୂଲ୍ୟ ଥିଲା | 396 ହାତୀ। ଏହା ସମାନ ଥିଲା। ଭାରତୀୟମାନେ ସୁନାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁବାଇର ଲୋକମାନେ ଏତେ ଶୋଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଯେ ଦୁବାଇରେ ଏକ ସୁନା କାର ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ | ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁନିଆରେ ଦ୍ରୁତତମ ଲିଫ୍ଟ କେଉଁଠାରେ ଚାଲିଥାଏ, ତେଣୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ତାଜ ମଧ୍ୟ ଦୁବାଇର ମୁଖ୍ୟ, ଯେଉଁଠାରେ ଦ୍ରୁତ ଲିଫ୍ଟ ବୁର୍ଜ ଖଲିଫାରେ ଅଛି, ଏହା ଏହାର ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦ୍ରୁତତମ ଚଟାଣକୁ ନେଇଯାଏ |

ଦୁବାଇ ହେଉଛି ଏକ ସହର ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ଠିକଣା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏଥିରେ କୌଣସି ପିନ୍ କୋଡ୍ କିମ୍ବା ଜିପ୍ କୋଡ୍ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ଦୁବାଇରେ ଏକ ଠିକଣାରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ଥିବା କୌଣସି କୋଠା କିମ୍ବା ହୋଟେଲର ନାମ ଦେବାକୁ ପଡିବ | କହିବାକୁ ପଡିବ | ଦୁବାଇ ଏତେ ଧନୀ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ସେଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଅଗଣିତ ତୈଳ, କିନ୍ତୁ ତାହା ନୁହେଁ। ଦୁବାଇର ଅର୍ଥନୀତିର ମାତ୍ର 6 ପ୍ରତିଶତ (6%) ତେଲ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଦୁବାଇର ଅଧିକାଂଶ ଆୟ ବାସ୍ତବ ଅଟେ। କେବଳ ବ୍ୟବସାୟରୁ ଆସିଥାଏ। ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନର |

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁବାଇରେ ଘରେ ବସି ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଲାଇସେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ | ଲାଇସେନ୍ସ ବିନା ଆପଣ ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଘରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଭାରତ ଆୟକର ସମେତ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଦୁବାଇରେ ସେପରି ନୁହେଁ। ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆୟକର ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଦୁବାଇ ଏକ ଟିକସମୁକ୍ତ ସହର |

Leave a Reply

Your email address will not be published.