ଆପଣମାନଙ୍କ ବାଡ଼ିରେ ଥିବା ଲେମ୍ବୁର ଅନେକ ଉପକାରିତା ରହିଛି . କିଡ଼ନୀ ରୋଗରୁ ବି ମୁକ୍ତି ଦେଇ ପାରିବ ଏହି ଲେମ୍ବୁ

 ଏହି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହଳଦିଆ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳର ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରେ ସମୃଦ୍ଧତା ହେତୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଖଟା ସ୍ୱାଦ ରହିଥାଏ | ଲେମ୍ବୁର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାଦ ଏହାକୁ ପାନୀୟ, ମିଠା ଏବଂ ଭୋଜନରେ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଉପାଦାନ କରିଥାଏ | ରନ୍ଧନ ଏବଂ ସଫା କରିବାରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଂଶ ଏକ ଲେମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା

ଲେମ୍ବୁରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଯୌଗିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଲାଭ ଦେଇପାରେ | ଡାଲି, ରାଇଣ୍ଡ, ଏବଂ ରସରେ ଭିଟାମିନ୍ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ କରିଥାଏ | ସୁସ୍ଥ ହଜମରେ ଲେମ୍ବୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର |

ଲେମ୍ବୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ:

ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ଲେମ୍ବୁରେ ପ୍ରାୟ 50 ମିଗ୍ରା ଭିଟାମିନ୍ ସି ଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଦୈନଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ | ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ସହିତ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଏବଂ ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିପାରେ | ଲେମ୍ବୁରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ଯାହା LDL କିମ୍ବା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କମାଇ ହୃଦରୋଗ ପାଇଁ ବିପଦ କାରଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଆଥେରୋସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ହୃଦୟରେ ଥିବା ଧମନୀକୁ କଠିନ କରିଥାଏ |

ହଜମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ଲେମ୍ବୁରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ଥାଏ | ଫାଇବର, ବିଶେଷତ sol ଦ୍ରବୀଭୂତ ଫାଇବର, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପେଟର ପାକସ୍ଥଳୀ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଓଜନ ପରିଚାଳନା

ଲେମ୍ବୁରେ ମିଳୁଥିବା ପେକ୍ଟିନ୍ ଫାଇବର ଖାଇବା ପରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଲମ୍ବା ଅନୁଭବ କରେ | ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଓଜନ ପରିଚାଳନାରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପକରଣ ଭାବରେ ଲେମ୍ବୁ ଜଳକୁ ବିଜ୍ଞାପନ କରାଯାଏ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ମୂଷା ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, ଏବଂ ମଣିଷ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ନଥିଲା | ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ପାନୀୟ ଜଳ ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରଖିପାରେ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ପରି ଫଳପ୍ରଦ ଖାଦ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ରକ୍ତହୀନତା ରୋକିବା |

ଯେତେବେଳେ ଲେମ୍ବୁରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଉଚ୍ଚ ଲ iron ହ ସ୍ତର ନଥାଏ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଭିତ୍ତିକ ଖାଦ୍ୟରୁ ଅଧିକ ଲୌହ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ସଠିକ୍ ଲୌହ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବା ରକ୍ତହୀନତାକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଯାହା ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକାର ହାରାହାରି ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ, ପ୍ରାୟତ ଲୌହ ଅଭାବରୁ |

କିଡନୀ ପଥର ପ୍ରତିରୋଧ |

ଲେମ୍ବୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ ପାଇଥାଏ | କେତେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ କିଡନୀ ପଥର ଗଠନକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.