କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି . ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣିନିଏ ବଡ ବଡ ଜାହାଜ ସବୁ

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି। ଏଠାରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି | ଏହି ଧାରାବାହିକରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଏକ ବଡ଼ ଜାହାଜକୁ ନିଜେ ଟାଣିଥାଏ ଏବଂ ଟାଣି ନିଆଯାଉଥିଲା, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ଆମେ କହୁଥିବା ମନ୍ଦିରର ନାମ ହେଉଛି କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର | ଯଦିଓ ଏହି ମନ୍ଦିର ପୁରାଣ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ, କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ଅନେକ ରହସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଲୁଚି ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଲୋକମାନେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସନ୍ତି |କୁହାଯାଏ ଯେ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଥମେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ସମୁଦ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଏବଂ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ସମୁଦ୍ର କୂଳଠାରୁ ଟିକିଏ ଦୂରରେ ରହିଲା। ଏହି ମନ୍ଦିରର ଗାଢ଼ ରଙ୍ଗ ହେତୁ ଏହାକୁ ବ୍ଲାକ୍ ପାଗୋଡା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |

 ଏଠାରେ 52 ଟନ୍ ର ଏକ ବିଶାଳ ଚୁମ୍ବକ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି |

ଭାରତର ଏହି ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିରକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ଐତିହାସିକ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ବିରାଟ 52 ଟନ୍ ଚୁମ୍ବକ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ପୌରାଣିକ  କଥାବାର୍ତ୍ତା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପଥର ସମୁଦ୍ରରୁ ଆସୁଥିବା ବିପଦକୁ କମାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା | ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ଚୁମ୍ବକ ଅନ୍ୟ ଚୁମ୍ବକ ସହିତ ଏପରି କାମ କଲା ଯେ ମନ୍ଦିରର ମୂର୍ତ୍ତି ଆକାଶରେ ଭାସୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଥିଲା |

ମନ୍ଦିରର ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଚୁମ୍ବକୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଆରମ୍ଭରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏହି ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା ଯେ ଜଳର ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ନିଜକୁ ମନ୍ଦିର ଆଡକୁ ଟାଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଏହି ପଥରଟିକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଗଲେ | ଚୁମ୍ବକୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ପୂରା ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା | ବିଶାଳ ଚୁମ୍ବକକୁ ହଟାଇବା ହେତୁ ମନ୍ଦିରର ସନ୍ତୁଳନ ବିଚଳିତ ହେଲା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମନ୍ଦିରର ଅନେକ କାନ୍ଥ ଓ ପଥର ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କଲା |

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଓଡିଶାର ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଯାହାକୁ ଆମେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାଉ | ଏହି ମନ୍ଦିର ଏହାର ଚମତ୍କାର କଳା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ମନ୍ଦିର ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରଥ ଭାବରେ ଗର୍ଭଧାରଣ କରାଯାଇଛି | ରଥରେ 12 ଯୁଗଳ ଚକ ଅଛି | ଯାହାର ବିସ୍ତୃତ ରଚନା ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.