ଥାଇରଇଡ ଭଳି ଭୟାନକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଘରେଲୂ ଉପାୟରେ ଭଲ ହୋଇପାରିବ . ପଢନ୍ତୁ ଦୈନଦିନ କଣ ଖାଇଲେ ଥାଇରଡ଼ରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି

ଆଜିକାଲି ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଥାଇରଏଡ୍ର ଓଜନ ହଠାତ୍ ବଢିଯାଏ କିମ୍ବା ବେଳେବେଳେ ହଠାତ୍ କମିଯାଏ | ଏହି ରୋଗରେ ବହୁତ ସମସ୍ୟା ଅଛି | ଥାଇରଏଡ୍ର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବହୁତ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି | ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆମ ରୋଷେଇ ଘରେ ମିଳିଥାଏ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଥାଇରଏଡରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଘରୋଇ ଉପଚାର |

ଅଦା

ଅଦା ରେ ଥିବା ଗୁଣଗୁଡିକ ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଥାଇରଏଡ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ | ଅଦା ରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ଥାଇରଏଡକୁ ବଢିବାରେ ରୋକିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ |

ଦହି ଏବଂ କ୍ଷୀର |

କ୍ଷୀର ଏବଂ ଦହିରେ ଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଥାଇରଏଡ୍ ଥିବା ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ତେଣୁ, ଥାଇରଏଡ୍ ସମସ୍ୟା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଦହି ଏବଂ କ୍ଷୀରକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଗହମ ଏବଂ ଜୋୱାର ଖାଅ |

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଗହମ ଜୋଭର ଏକ ଉତ୍ତମ ଏବଂ ସରଳ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଚାର | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ସାଇନସ୍, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ରକ୍ତହୀନତା ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକିବାରେ ମଧ୍ୟ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥି ବଢିବା ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗହମ ଏବଂ ଜୋୱାର ଖାଇପାରିବେ |

ପୁରା ଶସ୍ୟ |

ବାର୍ଲି, ପାସ୍ତା ଏବଂ ରୁଟି ପରି ପୁରା ଶସ୍ୟ ଖାଇବା ଥାଇରଏଡ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ କାରଣ ପୁରା ଶସ୍ୟରେ ଫାଇବର, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଥାଇରଏଡ୍ ବଢିବାରେ ରୋକିଥାଏ |

ଭିଟାମିନ୍ ଏ

ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉଚିତ୍ | ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଥାଇରଏଡ୍କୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ | ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଗାଜର ଏବଂ ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବାରେ ମିଳିଥାଏ |

ରସ

ରସ ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ତାଜା ଫଳ ରସ ପିଇବା ଉଚିତ୍ |

ଗୋଲମରିଚ

ଯଦି ଆପଣ ଥାଇରଏଡକୁ ଭଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ କଳା ଲଙ୍କା ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | କଳା ଲଙ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଏ | ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ କଳା ଲଙ୍କା ଖାଇପାରିବେ |

ସବୁଜ ଧନିଆ |

ସବୁଜ ଧନିଆ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଥାଇରଏଡ୍ ଭଲ ହୋଇପାରିବ | ସତେଜ ସବୁଜ ଧନିଆକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଏକ ଚଟନି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଚଟନୀକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପ୍ରତିଦିନ ପିଅନ୍ତୁ | ଦୈନିକ ପାଣି ସହିତ ସବୁଜ ଧନିଆ ଚଟନି ଗ୍ରହଣ କରି ଥାଇରଏଡ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ |

ଅଣ୍ଡା

ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ଥାଇରଏଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ |

ଆୟୋଡିନ୍ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କର |

ସମ୍ପ୍ରତି ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆୟୋଡିନ୍ରେ ଥିବା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ତେଣୁ କେବଳ ଆୟୋଡିନ୍ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ |

ଗଳାକୁ ଥଣ୍ଡା ଗରମ ସଙ୍କୋଚନ ଦିଅନ୍ତୁ |

ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାରେ, ଗଳାକୁ ଥଣ୍ଡା-ଗରମ ସଙ୍କୋଚନ ଦେବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ବୋତଲରେ ଗରମ ପାଣି ଭରନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଥଣ୍ଡା ପାଣି ଭରନ୍ତି | ଏକ ଟାୱେଲକୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ମଧ୍ୟ ଭିଜାନ୍ତୁ | ଏବଂ ଏହାକୁ ବେକରେ ସଙ୍କୋଚନ କରନ୍ତୁ | ଗରମ ପାଣିରେ ତିନି ମିନିଟ୍ ଏବଂ ପରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଏକ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ଏହାକୁ ତିନିଥର କରନ୍ତି | ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ତିନି ମିନିଟ୍ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ଏବଂ ତିନି ମିନିଟ୍ ଗରମ ପାଣି ବ୍ରେକ୍ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦିନରେ ଅତି କମରେ ଦୁଇଥର ଏହି ପ୍ରତିକାର କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରତିକାରରୁ ଲାଭ ପାଇବେ, କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.