ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଅଶ୍ୱିନୀ ଙ୍କ ବଡ ବୟାନ କହିଲେ MS Dhoni ଙ୍କ କିପର ଭାରତରେ ନାହାନ୍ତି । ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର

2013 ସୀମା ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ସମୟରେ ଷ୍ଟମ୍ପ ପଛରେ ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏମ୍.ଏସ୍ ଧୋନି ଅତୁଳନୀୟ ଥିଲେ। ଏପରିକି ବ୍ୟାଟ୍‌ ସହିତ ଦୁଇଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ସିରିଜର ଅଧିକାଂଶ ରନ୍‌ ତାଲିକାରେ ମୁରଲୀ ବିଜୟ ଏବଂ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରାଙ୍କ ପଛରେ ରହିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ସିରିଜ୍ ସମୟରେ ତାଙ୍କର ଅତୁଳନୀୟ ୱିକେଟ୍ ରଖିବା ଦକ୍ଷତା ହିଁ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ଙ୍କ ସମେତ ଅନେକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରିଥିଲା ​​|

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଏହି ସିରିଜରେ ଖେଳିଥିବା ଅନ୍ୟ ୱିକେଟ୍ କିପରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା 14 ଟି ବହିଷ୍କାରରେ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଚେନ୍ନାଇ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ଟର୍ନିଂ ଟ୍ରାକରେ ତାଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବହୁତ ପରୀକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚରେ ଉତ୍କର୍ଷ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପଛରେ, ଦଳ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଧଳା ଧୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ 4-0 ଗୋଲରେ ଧୋଇ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ 2013 ରେ ସମ୍ମାନଜନକ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲା।

ସିରିଜର ଅଗ୍ରଣୀ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ଅଶ୍ୱିନ୍ ଶନିବାର ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ଭିଡିଓକୁ ରିଟ୍ୱିଟ କରି ଦୁଇଟି ଷ୍ଟାର-ଆଖି ଇମୋଜି ସହିତ “ହ୍ୟାଣ୍ଡସ” ଲେଖିଥିଲେ। ସିରିଜକୁ ଫେରିବା ପରେ ର୍ୟାଙ୍କ ଟର୍ନରରେ ୱିକେଟ୍ ରଖିବା ସହଜ ନଥିଲା ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ରବି ଅଶ୍ୱିନ୍, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଏବଂ ପ୍ରୟାଗନ୍ ଓଜା ଭଳି ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍ପିନରଙ୍କ ସହ ରହିଥିଲେ। ଦେଖାନ୍ତୁ | ତେବେ ଧୋନି ଏହାକୁ ଅତି ସହଜ ଦେଖାଇଥିଲେ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏହା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ରେ ଷ୍ଟମ୍ପ୍ ପଛରେ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଅଟନ୍ତି |

ରବି ଅଶ୍ୱିନ୍ ଯୁବକମାନଙ୍କ ସହ ଗୁଲି କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିବା ନଜର ଆସିଥିଲେଆଗାମୀ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଭାରତର 15 ଜଣିଆ ଦଳରେ ରବି ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଅନେକ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା। ରବି ବିଗ୍ନୋଇ, ଯୁବ ଲେଗ-ସ୍ପିନର, ଯିଏ ପାଇଥିବା ସୀମିତ ସୁଯୋଗରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ, କାରଣ ମେଗା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ସମାଲୋଚନା ସତ୍ତ୍ ଅଶ୍ୱିନ ନିଜକୁ ଶାନ୍ତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବାହ୍ୟ ଶବ୍ଦ ପ୍ରତି ଯଥେଷ୍ଟ ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି |ଯଦିଓ ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟତ ବେଞ୍ଚ୍ କରାଯାଉଛି, ଅଶ୍ୱିନ୍ ସର୍ବଦା ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ କିପରି ଫେରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ସର୍ବଦା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି | ଏହିପରି, ନାଗପୁରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ପୂର୍ବରୁ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ସହ କିଛି ସମୟ ଅତିବାହିତ କରି ଗୁଲି କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲେ। 36 ବର୍ଷୀୟା ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମକୁ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, “ଏରିଆ କ୍ରିକେଟ୍ କୁ କିଛି ବି ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ ନାହିଁ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published.