ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ରହିଛି ଅନେକ ରହସ୍ୟ ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ତର୍କକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରେ

ପୁରୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଧାରଣ କରିଥାଏ | ଏହା ଭାରତର ଚାର ଧାମ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ରଥ ମହୋତ୍ସବ କିମ୍ବା ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଯଦି ବିଭିନ୍ନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ରାଜା ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମନ୍ ଏହି ପବିତ୍ର ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ଯାହା ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନିଲା ମାଧବ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ରହସ୍ୟ ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ତର୍କକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରେ:

ଏହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ କିଛି ରହସ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଯାହା କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ବ୍ୟାଖ୍ୟାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରେ | ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ରହସ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଟେ | ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ପାଇଁ ତୁମେ ଏହି ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

1.ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଥିବା ପତାକା ସବୁବେଳେ ପବନର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଭାସୁଛି | ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଭାସୁଥିବା ପତାକା ଆପଣଙ୍କର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯୁକ୍ତିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ, ଏବଂ ଆପଣ କେବଳ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଲାଗନ୍ତି ଯେ ବିଜ୍ଞାନ ଅପେକ୍ଷା କିଛି ଶକ୍ତି ଅଧିକ ଅଛି |

2.ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ପ୍ରକୃତରେ 20 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଏବଂ ଏକ ଟନ୍ ଓଜନ | ଏହା ମନ୍ଦିର ଉପରେ ସଜାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ଚକ୍ର ବିଷୟରେ କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି, ଆପଣ ଏହି ଚକ୍ରକୁ ପୁରୀ ସହରର ଯେକୌଣସି କୋଣରୁ ଦେଖିପାରିବେ | ଚକ୍ରର ସ୍ଥାନିତ ଏବଂ ପୋଜିସନ୍ ପଛରେ ଥିବା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ରହସ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ରହସ୍ୟ ଅଟେ କାରଣ ତୁମର ସ୍ଥିତି ନିର୍ବିଶେଷରେ ତୁମେ ସବୁବେଳେ ଅନୁଭବ କରିପାରିବ ଯେ ଚକ୍ର ତୁମ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛି |

3.ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କୌଣସି ପକ୍ଷୀ କିମ୍ବା ବିମାନ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଉଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ। ଅପରପକ୍ଷେ, ଭାରତର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ଏଭଳି ଦିଗ କ୍ୱଚିତ୍ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସାଇଟ୍ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଫ୍ଲାଏ ଜୋନ୍ ଅଟେ, ଯାହା କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା | ଏହି ଘଟଣାର ବୋଧହୁଏ କୌଣସି ବ୍ୟାଖ୍ୟା ନାହିଁ | ତଥାପି ଏହା ଏକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି |

4.ମନ୍ଦିରର ଗଠନ ଏପରି ଯେ ଏହା ଦିନର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଛାଇ ପକାଇବ ନାହିଁ | ଏହା ଏକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଚମତ୍କାର କିମ୍ୱା ଏକ ଘଟଣା ଯାହା କେବଳ ଐଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଦାୟୀ ହୋଇପାରିବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ବାକି ରହିଲା |

5.ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଚାରୋଟି କବାଟ ଅଛି ଏବଂ ସିଙ୍ଗାଧରାମ ହେଉଛି ମନ୍ଦିରର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସିନ୍ଧଭାରାମ ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ତରଙ୍ଗର ଶବ୍ଦକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଶୁଣିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଥରେ ଆପଣ ସିଙ୍ଗାଧରାମ ପାର ହୋଇଗଲେ, କେବଳ ଏକ ମୋଡ଼ ନେଇ ସେହି ଦିଗକୁ ଫେରନ୍ତୁ, ଆପଣ ଆଉ ତରଙ୍ଗର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବେ ନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଥାଆନ୍ତି, ଆପଣ ତରଙ୍ଗର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବେ ନାହିଁ |

6.ଦୁନିଆର ଯେକୌଣସି ଅଂଚଳରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥିବେ ଯେ, ଦିନ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ରରୁ ପବନ ଭୂମିକୁ ଆସେ, ଯେତେବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭୂମିରୁ ପବନ ସମୁଦ୍ର ଆଡ଼କୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ତେବେ ପୁରୀରେ ଭୋଗଳିକ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଓଲଟା ହୋଇଛି। ଏଠାରେ, କେବଳ ବିପରୀତ ଘଟଣା ଘଟେ |

7.ପତାକା ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଜଣେ ପୁରୋହିତ ମନ୍ଦିର ଉପରକୁ ଚ 45 ନ୍ତି, ଯାହା 45 ମହଲା କୋଠା ପରି ଉଚ୍ଚ ଅଟେ | ଏହି ରୀତିନୀତି 1800 ବର୍ଷ ଧରି ରହିଆସିଛି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଏହି ରୀତିନୀତି କେବେହେଲେ ବଞ୍ଚିତ ହୁଏ, ତେବେ ମନ୍ଦିର ଆସନ୍ତା 18 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ।

8.ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ କିଛି ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ | ଦିନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ରେକର୍ଡରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ 2,000 ରୁ 20,000 ଭକ୍ତ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ମନ୍ଦିରରେ ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ପ୍ରସାଦର ପରିମାଣ ବର୍ଷସାରା ସମାନ ରହିଥାଏ | ତଥାପି, ପ୍ରସାଦ କଦାପି ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ |

9.ହାଣ୍ଡି ବାସ୍ତବରେ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁସ୍ୱାଦୁ ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏଥିପାଇଁ 7 ଟି ହାଣ୍ଡି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ରଖାଯାଇଥାଏ | ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କତୁହଳର ବିଷୟ ଯେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ହାଣ୍ଡିର ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ରାନ୍ଧେ, ତା’ପରେ ତଳ ହାଣ୍ଡି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.