ଆସିଲା ନୂଆ କାଳିଆ ଯୋଜନା ନୂଆ ତାଲିକା ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ନୁଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ରେ ଚାଷୀ ବଣ୍ଟାଯିବ 869 କୋଟି ତାଙ୍କ . ପଢ଼ନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କ୍ରୁଶକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଜୀବିକା ଏବଂ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି (କାଲିଆ) ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 41.85 ରାଜ୍ୟ କୃଷକଙ୍କୁ 869 କୋଟି ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। ₹ 2000 ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିଧାସଳଖ KALIA ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 41 ଲକ୍ଷ କୃଷକ ଏବଂ 85,000 ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲେ |

ରାଜ୍ୟ ସରକାର 2019 ରେ KALIA ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦୁଇଟି କିସ୍ତିରେ 4000 ଦିଆଯାଉଛି | କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ 2000 ର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଅକ୍ଷୟ ତ୍ରିଟିଆ ଏବଂ ନୁଆଖାଇ ଅବସରରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା |

କାଳିଆ ଯୋଜନା |

କ୍ଷୁଦ୍ର 2019 ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକ, କୃଷକ ଏବଂ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ 2019 ରେ ଓଡିଆ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାଲି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଯୋଜନାକୁ କ୍ରୁଶକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଜୀବିକା ଏବଂ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି କିମ୍ବା କାଲିଆ କୁହାଯାଏ | KALIA ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ଏବଂ କୃଷି ସମୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା | KALIA ଯୋଜନାର ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ମିଶନ ହେଉଛି ଋଣଗ୍ରସ୍ତ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ କୃଷି ପରିବାର, ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଓଡିଶାର ପ୍ରାନ୍ତ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା |

ଆଜି ନୁଆଖାଇ ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କ୍ରୁଶକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଜୀବିକା ଏବଂ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି (କାଲିଆ) ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟରୁ 2000 ରୁ 41 ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କୃଷକଙ୍କୁ 2000 ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳିବ। ଏହି ପରିମାଣ ସିଧାସଳଖ ବେନିଫିଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର (ଡିବିଟି) ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଦିଆଯିବ।

ସମୁଦାୟ 869 କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ |

ଜୀବିକା ଏବଂ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି (KALIA) ଯୋଜନା ପାଇଁ କ୍ରୁଶକ ସହାୟତା |

ଅକ୍ଷୟ ତ୍ରିତିଆ ଏବଂ ନୁଆଖାଇ ଅବସରରେ ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର କାଲିଆ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯୋଗ୍ୟ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

କାଲିଆ ସ୍କିମ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାକିସ୍ଥାନ ବନାମ ଇଣ୍ଡିଆ ମ୍ୟାଚ ପୂର୍ବରୁ ଦ୍ରାବିଡୀ ଙ୍କ ବଡ ବୟାନ ପାକିସ୍ଥାନ ର ଏହି ଖେଳାଳି ହେବ ଭାରତ ପାଁଇ କଣ୍ଟା . ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର

ଦ୍ୱାରା, କୃଷି ସମୃଦ୍ଧ ତଥା ନମନୀୟ ସହାୟତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ କୃଷକମାନଙ୍କୁ end ଣ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

KALIA ପରି ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଯୋଜନାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ସଶକ୍ତ କରିବାର ପ୍ରେରଣା ରହିଛି ଯାହା ଓଡିଶାରେ କୃଷିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥା ବିକାଶକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ |

ଉପଯୁକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସେବାଗୁଡିକର ଉପଲବ୍ଧତା ବୃଦ୍ଧି କୃଷି ଉତ୍ପାଦନକୁ ଅଧିକ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆୟ ବଢାଇବା , ବିଶେଷକରି କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମିଦାର |

Leave a Reply

Your email address will not be published.