ଘରେ ବେଲ ଗଛ ଲଗାଇଲେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ବର୍ଷା କରନ୍ତି. କିନ୍ତୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦିଗରେ ଗଛ ନରହିଲେ ଏହା ଘର ପାଇଁ ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ

ଆମେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ବେଲ  ଗଛ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ | ପରିବାରରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ରହିବ |ଘରେ ଏକ ବେଲ  ଗଛ ଲଗାଇ ଆପଣ ସମସ୍ତ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାର ଫଳ ପାଇବେ | ଘରେ ବେଲ ଗଛ କେଉଁ ଦିଗରେ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ଗଛ ଲଗାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କହିବି |

1.ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ପଶ୍ଚିମ କୋଣରେ ବେଲ ଗଛ |

ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ଏକ ବେଲ ଗଛ ଲଗାଇବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ତାଙ୍କର ଖ୍ୟାତି ଚାରୋଟି ଦିଗରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଏବଂ ସେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରନ୍ତି |ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ବେଲ ଗଛ ରହିବା ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଜୀବନ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଦୁଖ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ |

2.ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ବେଲ ଗଛ

ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣରେ ଏକ ବେଲ ଗଛ ଲଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଏହି ଦିଗରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରି, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଘରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଲେଖା ଭଲ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ |ଏହି କୋଣରେ ଏକ ବେଲ ଗଛ ଲଗାଇବା ଘରର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ବହୁତ ସଠିକ୍ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ଆଣିଥାଏ |

3.ଘରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ବେଲ ଗଛ

ଯଦି ଘରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଏକ ବେଲ ଗଛ ଲଗାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଯାଏ | ଏଠାରେ ଏକ ବେଲ ଗଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ଏବଂ ସୁଖ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରେ | ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଜୀବନରେ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରନ୍ତି |

ବେଲ ଗଛ ବିଷୟରେ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ |

1. ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବେଲ ଗଛ ଦେଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଜାଣତରେ କରାଯାଇଥିବା ପାପଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ |

2. ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ବେଲ ଗଛ ଲଗାନ୍ତି, ତାଙ୍କର ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ, କେହି ତାଙ୍କ ବଂଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯିଏ ବେଲ ଗଛ କାଟି ଅସମ୍ମାନ କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ବଂଶ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ |

3. ଭଗବାନ ଶିବ ବେଲ ଗଛରେ ପାଣି ଦେଲେ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି, ଏବଂ ଆମର ପୂର୍ବଜମାନେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.