ଜାଣନ୍ତୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଠିକ କିମ୍ବା ଭୁଲ. ବିବାହିତା ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ବିଶେଷ ଜିନିଷଗୁଡିକ ଜାଣ

ଯୌନ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ, କିନ୍ତୁ ଏଥିପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ, ସାଥୀ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବାବେଳେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଉଚିତ କି? ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ | ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରାଯାଏ ଏବଂ ପ୍ରେମର ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ ହୁଏ | ଯାହାହେଉ, ସେକ୍ସ କେବଳ ଶାରୀରିକ ଆନନ୍ଦ ନୁହେଁ | ଏହା ଭାବନା ସହିତ ସମାନ ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ |

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନେ ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଧିକ ଆନନ୍ଦ ପାଆନ୍ତି | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯୌନାଙ୍ଗରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରିପାରେ | ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ସ୍ତନ ଅଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇଯାଏ | ମୋଟ ଉପରେ, ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ କିଛି ସତର୍କତା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଜାଣ –

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ଯେକୌଣସି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ (ପ୍ରତି ତିନି ମାସରେ ଯୌନ ନିରାପଦ ଅଟେ ଏବଂ ଅବିନାଶ ଶିଶୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ | ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭପାତ କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଅନ୍ୟ ଜଟିଳତା ନଥାଏ, ତେବେ ଏହିପରି କିଛି ହୁଏ ନାହିଁ | ଯଦି ମନରେ ଏପରି ଭୟ ଥାଏ, ତେବେ ଆବଶ୍ୟକତା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ବିପଦ ଥାଏ, ଡାକ୍ତର ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ |

ଯୌନ ସମୟରେ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର କ୍ଷତି ହୁଏ ନାହିଁ, କାରଣ ଯୌନ ବ୍ୟବହାରରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଭିନ୍ନ ଅଟେ | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଭ୍ରୁଣ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ | ଆମନିଓଟିକ୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଶିଶୁକୁ ଘେରି ରହିଥାଏ ଯାହା ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖେ | ଏହା ଆମନିଓଟିକ୍ ଥଳି ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭାଶୟରେ ଗୁଡ଼ାଯାଇଥାଏ | ଯୌନ ସମୟରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଯୋନୀରେ ହୁଏ ଏବଂ ଗର୍ଭାଶୟକୁ ଆଦୌ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ନାହିଁ |

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ | କାରଣ ଯଦି ଏହି ସମୟରେ ଏକ STD ଯଥା ଯୌନ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ |

ଯୌନ ସମୟରେ ନିଜର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ | ଏକ ସ୍ଥିତି ବାଛନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆରାମ ଅଛି ଏବଂ ଗର୍ଭରେ ଅଧିକ ଚାପ ନାହିଁ | ମହିଳାମାନେ ଏହି ସମୟରେ ନିଜ ପିଠିରେ ଶୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ଯଦି ଯୋନୀରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ ତେବେ ଆଦ ଯୌନ  ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ଜଟିଳତା ବଢାଇପାରେ | ସେହିଭଳି, ଯଦି ଶିଶୁକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରୁଥିବା ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଭ୍ରୁଣରେ ଲିକ୍ ହେଉଛି, ତେବେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଭଲ |

ଯଦି ଗର୍ଭାଶୟ ଦୁର୍ବଳ, ତେବେ ଯୌନ ଶିଶୁ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗର୍ଭପାତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ଯୌନ  ସମ୍ପର୍କ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.