ହିନ୍ଦୀ ସିନେମା ଜଗତର ଷ୍ଟାର କଳାକାର ଅମିତାଭ ବଚନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଅଜଣା କଥା ଯାହା ଆଗରୁ ଜାଣିନଥିବେ

ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୋମବାର ତାଙ୍କର 79 ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରୁଛି | ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ, ଯାହାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲାଇନ୍ ଅପ୍ ଅଛି – ‘ଇଣ୍ଟରନେଟ୍’ ଏବଂ ‘ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର’ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବୟସ କେବଳ ଏକ ସଂଖ୍ୟା। ତାଙ୍କର ଥ୍ରୀଲର-ରହସ୍ୟ ‘ଚେହେର’ ଅଗଷ୍ଟ 27 ରେ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା। ଫିଲ୍ମଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି।

ବିଗ୍ ବି ବିଷୟରେ 15 ଟି କତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ |

1.ସେ ୧696 ମସିହାରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଶ୍ରୀନାଲ୍ ସେନ୍ଙ୍କ ‘ଭୁଭାନ୍ ଶୋମ୍’ରେ ଭଏସ୍ ବର୍ଣ୍ଣନାକାରୀ ଭାବରେ | ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସତ୍ୟଜିତ୍ ରୟ ତାଙ୍କର 1977 ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଶଟ୍ରଞ୍ଜ କେ ଖିଲାଡି’ରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସ୍ୱର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ।1969 ମସିହାରେ ଖ୍ୱାଜା ଅହମ୍ମଦ ଅବ୍ବାସଙ୍କ ‘ସାଥ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ’ ସହିତ ବିଗ୍ ବି ଅଭିନେତା ଭାବରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ।

ବଲିଉଡରେ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ରେଡିଓ ଉପସ୍ଥାପିକା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲା।

ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅଡିସନ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା କାରଣ ସେ ବହୁତ ଲମ୍ବା ଥିଲେ |

ମେହମୁଦ ଅମିତାଭଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସଂଗ୍ରାମର ଶେଷ ଦିନରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ରହିବାକୁ ଏକ ଅଫର ଦେଇଥିଲେ।

ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ନର୍ଗିସଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ପରିଚୟ ପତ୍ର ହେତୁ ସୁନୀଲ ଦତ୍ତ ତାଙ୍କୁ ‘ରେଶମା ଅର ଶେରା’ରେ ମୂକ ଭୂମିକା ପାଇଁ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ।

ଅମିତାଭ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ହିଟ୍ ‘ଜାନଜିର’ ବିତରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ 1969 ରୁ 1973 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରମାଗତ 12 ଫ୍ଲପ୍ କରିଥିଲେ।

ଅନ୍ୟ ଅଭିନେତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅମିତାଭ ଅଧିକ ଡବଲ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ‘ମହାନ୍’ରେ ତାଙ୍କର ଏକ ତ୍ରିଗୁଣ ଭୂମିକା ଥିଲା।

1982 ମସିହାରେ, ଅମିତାଭଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁର ଏକ ଅନୁଭୂତି ଥିଲା | ଫିଲ୍ମ ‘କୁଲି’ର ସେଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଆଶା ହରାଇଥିଲେ।

90 ଦଶକରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ନିଜକୁ ପ୍ରାୟ ଦେବାଳିଆ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିଲେ। ତାଙ୍କୁ ୟଶ ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ଚାକିରି ମାଗିବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ‘ମୋହବାବେଟିନ୍’ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ଅମିତାଭଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଶେଷ ନାମ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ କଲମ ନାମ ‘ବଚ୍ଚନ’କୁ ତାଙ୍କର ଶେଷ ନାମ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି |

ଅମିତାଭ ତାଙ୍କ ଡାହାଣ ଏବଂ ବାମ ହାତରେ ଲେଖିପାରିବେ |

ଯଦିଓ ସେ ଜଣେ ଗାୟକ ନୁହଁନ୍ତି, ସେ 20 ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସ୍ୱର ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିବିସି ନ୍ୟୁଜ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ଚାର୍ଲି ଚାପଲିନ୍ ଏବଂ ମାର୍ଲନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡୋଙ୍କ ଭଳି ତାରକାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ‘ମିଲେନିୟମ୍ ଅଭିନେତା’ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.