ବହୁ ଚର୍ଚିତ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମାଧୁରୀ ଦିଖସିତଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯଜନକ କଥା ଯାହା ଆଗରୁ କେବେ କୋଉଠି ପଢିନଥିବେ

ଏଠାରେ ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତଙ୍କ ବିଷୟରେ 10 ଟି ତଥ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ଜାଣି ନଥିବେ | କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ଭାବରେ ବଲିଉଡ ନହେବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହମ ଆପକେ ହେନ କାଉ ପାଇଁ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଦରମା ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌତୁହଳ ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛୁ |

1. ତାଙ୍କର ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜିରେ ଡିଗ୍ରୀ ଅଛି | ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ମାଧୁରୀ ବଲିଉଡରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିନଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା ଅବୋଦ (1984), କିନ୍ତୁ ସେ ତେଜାବ (1988) ସହିତ ଲାଇମଲାଇଟ୍ ରେ ଆସିଥିଲେ |

2. ମାଧୁରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ଅଭିନେତା ଯିଏକି 14 ଥର ଫିଲ୍ମଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଏଥିରୁ ସେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଗରେ ଚାରିଥର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବର୍ଗରେ ଦୁଇଥର ଆଇକନିକ୍ ବ୍ଲାକ୍ ଲେଡି ଟ୍ରଫି ପାଇଛନ୍ତି।

3. ଜଣେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ, ମାଧୁରୀ ହେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ସମୟର ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ଅଭିନେତା ଯିଏ କି କଥକ ପ୍ରଦର୍ଶକ ପଣ୍ଡିତ ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୋରିଓଗ୍ରାଫି କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ସେ ବଲିଉଡର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

4. ଦେବଦାସରେ ଏକ ଗୀତ ପାଇଁ ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ଏକ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିଲା ଯାହାର ଓଜନ 30 କିଲୋଗ୍ରାମ ଥିଲା | ଡିଜାଇନର୍ ନୀତା ଲୁଲାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ସଂକଳ୍ପିତ ଏବଂ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଥିଲା |

5. ଖ୍ୟାତନାମା କଳାକାର ସ୍ୱର୍ଗତ ଏମ୍.ଏଫ୍ ହୁସେନ୍ ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହମ୍ ଆପକେ ହେନ୍ କାଉନ୍ (1994) କୁ 67 ଥର ଦେଖିଥିବାର ଦାବି କରିଥିଲେ | ଶାହରୁଖ ଖାନଙ୍କ ସହ ଗାଜା ଗାମିନୀ (2000) ନାମକ ଏକ ଚିତ୍ରକଳା ଏବଂ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇ ସେ ତାଙ୍କର ମ୍ୟୁଜ୍ ହୋଇଥିଲେ |

6. ଜାମସେଦପୁରର ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ସେ ଏକ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ତିଆରି କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରୁ ନୂଆ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା

7. ସେ ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର (2008) ପାଇଛନ୍ତି।

8. ସେ ତାଙ୍କ ସମୟର ସର୍ବାଧିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ପ୍ରାପ୍ତ ମହିଳା ଅଭିନେତା ଥିଲେ | ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ସେ ହମ୍ ଆପକେ ହେନ୍ କନ ଙ୍କ ପାଇଁ INR 2.7 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ତାଙ୍କ ସହ-ଅଭିନେତା ସଲମାନ ଖାନଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା।

9. ସେ ଅକ୍ଟୋବର 17, 1999 ରେ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଭିତ୍ତିକ  Dr ଶ୍ରୀରାମ ମାଧବ ନେନେଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ଏକ ବିଶ୍ରାମବାର ନେଇଥିଲେ। ସେ ଆମେରିକାରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପୁଅ ରାୟଣ ଏବଂ ଅରିନଙ୍କୁ ବଢାଇଥିଲେ ।

10. ସେ ଅନେକ ମାନବିକତା ଏବଂ ପଶୁ କଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଡିତ | ସେ 2014 ରେ ଶିଶୁ ଏବଂ ସମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛୁ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.