ଭାରତ ର ଏହି ଜାଗାରେ ହେବ ପ୍ରଥମ 5G ସେବା . ପଢ଼ନ୍ତୁ କୋଉ ଜାଗାରେ .ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

ଜିଏସଏମଏ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ଟେଲିକମ ପରିବହନକାରୀମାନେ 2025 ସୁଦ୍ଧା 5G ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶରେ ପ୍ରାୟ 19.5 ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ 2023 ରୁ 2040 ମଧ୍ୟରେ 5G ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ 455 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ କିମ୍ବା 2040 ମସିହାର ଜିଡିପି ପୂର୍ବାନୁମାନର 0.6 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବ, ଯାହା ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ 5G ବ୍ୟବହାର ମାମଲାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ ଯାହା ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିର ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ। ।

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ (ମୋଟ ଲାଭର 20 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରତିନିଧିତ୍)) ତଥା ଖୁଚୁରା, ଆଇସିଟି ଏବଂ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ 5G ଲାଭ ହାସଲ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ତଥାପି, 5G ରୋଲଆଉଟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଇ-ବ୍ୟାଣ୍ଡରେ 250 MHz ର ଦୁଇଟି କ୍ୟାରିଅର ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିବାବେଳେ, ବ୍ୟବହାର ମାମଲାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟାକହଲର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା 5G ଯୁଗରେ ଯଥେଷ୍ଟ ହୋଇନପାରେ | ଏବଂ ଡାଟା ଟ୍ରାଫିକ୍ ବୃଦ୍ଧି |

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ୟାକହଲ୍ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଆବଣ୍ଟନ ଉପରେ ନୀତିଗତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସଫା କରନ୍ତୁ।

ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦନ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଉପଯୋଗିତା, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍, ପରିବହନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ରରେ 5G ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସକ୍ଷମକାରୀ ହେବ |

“ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିଭାଗ ଉଭୟ ଭାରତରେ 5G ସେବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ଉପସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି | ତଥାପି, ଉନ୍ନତ ଟେଲିକମ୍ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସଂସ୍କାର ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ସମାଜ ପାଇଁ ଏକ ମୌଳିକ ଡ୍ରାଇଭର।

ସାକ୍ଷରତା ଏବଂ କୌଶଳର ଅଭାବ ସହିତ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ନକରିବା ତଥା ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆଣିଥିବା ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଫାଇଦାକୁ ରୋକିବାରେ ଭାରତରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଟାଲ୍ ବିଭେଦ ରହିଛି।

ଜିଏସଏମଏ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ଡିଜିଟାଲ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ 5G ର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏବଂ ମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ସାମୂହିକ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହେବା ଏବଂ ମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପର ନିରନ୍ତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଗୁରୁତ୍ become ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି।

ଅକ୍ଟୋବର 24 ରେ ପଡୁଥିବା ଦିୱାଲୀ ଦ୍ R ାରା ଦେଶର କେତେକ ସହରରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଏୟାରଟେଲ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ 5G ରୋଲ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଅକ୍ଟୋବରରୁ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.