IND vs SA: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ 3 ଟି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ. ଏହି 3 ଟି ଭୁଲ ସୁଧାରିଲେ ଇଣ୍ଡିଆ ଜିତିପାରିବ ଏହି ସିରିଜ

ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ 2-1 ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିବା ପାଇଁ ମୋହାଲିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ହାରିବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଓପନିଂ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ 208 ରକ୍ଷା କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଆକ୍ସାର ପଟେଲ (2/13) ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା (46 * ଅଫ୍ 20) ମିଳିତ ହୋଇ ନାଗପୁରରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରତି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଆଠ ଓଭରରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ।ଆକ୍ସାର ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକରେ ପୁଣି ଥରେ ଫେରିଲା | ସାତଜଣଙ୍କ ପାଇଁ 186 ପୋଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଲ ସୁସ୍ଥ ହେଲା | ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିରିଜ୍ କ୍ଲିନିକ୍ ବିଜୟ ପାଇଁ ବାଟ ଫିଟିବା ପାଇଁ ତୃତୀୟ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀର ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। | ତଥାପି, ସେଠାରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଅଛି ଯାହାକୁ ସେମାନେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ସେପ୍ଟେମ୍ବର 28 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ପ୍ରୋଟିସ୍ ବିପକ୍ଷରେ T20I ପୂର୍ବରୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ତିନୋଟି କ୍ଷେତ୍ର ଆମେ ଦେଖୁ |

1. ଡେଥ ବୋଲିଂ ଚିନ୍ତା

ଡେଥ୍ ଓଭର ବୋଲିଂ ଏସିଆ କପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଆଘାତ ଦେଇଛି। ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ହର୍ଷଲ ପଟେଲଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ସତ୍ୱେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ସିରିଜରେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ଅଧିକ ଆରାମ ମିଳି ନଥିଲା। ଉଭୟ କଳଙ୍କିତ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ପ୍ରଭାବ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ |ସେପଟେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଏସିଆ କପ୍ ସମୟରେ ସେ କେଉଁଠାରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ। ଶେଷ ଓଭରରେ ତାଙ୍କର ସଂଘର୍ଷ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହାସ୍ୟସ୍ପଦ ସ୍ମୃତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଆସିବା ସହିତ ତାଙ୍କର ଦକ୍ଷତାର ଅଭାବ ହସିବା କଥା ନୁହେଁ।ଭୁବନେଶ୍ୱର ତାର ରେଖା ଏବଂ ଦର୍ଘ୍ୟର ସଠିକ୍ ଖେଳ-ଖେଳ ପାଇବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛି | ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଏସିଆ କପ୍ ସୁପର 4 ମୁକାବିଲାକୁ ବାରଣ କରି ସେ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଫେରି ଉଠାଇଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ରନ୍ ଦେବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛନ୍ତି।

ସେ ମୋହାଲିରେ ବୋଲିଂ କରିଥିବା ଦୁଇଟି ମୃତ୍ୟୁ ଓଭରରେ 15 ଏବଂ 16 ରନ୍ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ସେ 18 ତମ ଓଭରରେ 21 ରନ୍ ପାଇଁ ଟନ୍ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଗତିର ଅଭାବ ଏବଂ ବଲ୍ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥତା ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଏକ ସହଜ ବୋଲର କରିପାରିଛି |ହର୍ଷଲ ଏବଂ ବୁମ୍ରାଙ୍କୁ କିଛି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ନିଜ ନିଜ ଆଘାତରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି | ତଥାପି, 12 ରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥନୀତି ହାର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଚିନ୍ତିତ କରିବ | ତାଙ୍କ ୟର୍କର୍ସଙ୍କ ଉପରେ ହର୍ଷଲଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଭାବରୁ ସେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସହଜ ରନ୍ ଦେଉଥିଲେ |

2. ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ଅସଙ୍ଗତି ଟିମ୍

ଲେଗ-ସ୍ପିନର ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ନାଗପୁରର ନିର୍ଣ୍ଣାୟକରେ 22 ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସଂଖ୍ୟାକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରି ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୋଟରେ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ସେ ଷ୍ଟିଭେନ୍ ସ୍ମିଥଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ପାଇଥିଲେ, ଏକ ଗୁଗଲିରୁ ଷ୍ଟମ୍ପ୍ ହୋଇଥିଲେ | ତେବେ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଚାହଲଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଆଉ ଏକ ନୈଶୟାଜନକ ସିରିଜ୍ ଥିଲା | ସେ ମୋହାଲିରେ 3.2 ଓଭରରେ 42 ରନ୍ କରି ନାଗପୁରରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ମ୍ୟାଚରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି  ଭୂମିକା ନଥିଲା।ଅସଙ୍ଗତି ଚାହଲଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି | ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ତିନି ଫେୟାର ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନେ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ସମତଳ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ନୁହେଁ |

3. ଲାକ୍ଲୁଷ୍ଟର ଫିଲ୍ଡିଂ

ବ୍ୟାଟିଂ ଏବଂ ଫିଲ୍ଡିଂ ସହିତ ଟି-୨୦ରେ ଫିଲ୍ଡିଂ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ | ଏକ ସଚ୍ଚୋଟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପରିଣତ ହେଲା ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଏହି ବିଭାଗରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ସୁପର ମ୍ୟାଚରେ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ଏକ ସିଟର ଛାଡିଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଏସିଆ କପ୍ ଅଭିଯାନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତ ଖେଳ ହରାଇବାକୁ ଯିବା ପରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବ୍ୟାକ୍ଲାସ୍ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ଯେଉଁ ଚାପରୁ ନିଜକୁ ମୁକ୍ତ କରିପାରି ନଥିଲେ।ଫଳରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସିରିଜରେ ଅଧିକ ଉନ୍ନତି ହୋଇନଥିଲା। ଆକ୍ସାର, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ହର୍ଷଲ କ୍ୟାମେରନ୍ ଗ୍ରୀନ୍, ସ୍ମିଥ୍ ଏବଂ ମାଥ୍ୟୁ ୱେଡଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁଯୋଗକୁ ଛାଡିଥିବାରୁ ବଟର ଆଙ୍ଗୁଠି ଭାରତ ମୋହାଲିରେ ତିନୋଟି କ୍ୟାଚ୍ ପକାଇ ଦେଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.