ସାପ କାମୁଡ଼ିଲେ ଭୟଭୀତ ନହୋଇ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାମ ଦେଖିବେ ବ୍ୟକ୍ତିଟି ନିଶ୍ଚୟ ବଞ୍ଚିଯିବ

ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ପରେ ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନ୍ୟ ସର୍କଲରେ ପଡ଼ନ୍ତି | ବିଏଚୟୁରେ ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ବିଜୟ ନାଥ ମିଶ୍ର କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେହି ସାପ କାମୁଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଜିନିଷ ତୁରନ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ତ୍ରୁଟିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍…

ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହିସବୁ କର:

1. ଯଦି ସାପ କାମୁଡ଼େ, ତେବେ ଶରୀରର ସେହି ଅଂଶକୁ କାମୁଡ଼ିବା ସ୍ଥାନକୁ ନଆସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ |

2. ଯେଉଁଠାରେ କାମୁଡ଼ା ଅଛି, ଆପଣ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ବେଟାଡିନ୍ କିମ୍ବା ସ୍କ୍ରବ୍ ସମାଧାନ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଯଦିଓ, ଯଦି ରକ୍ତସ୍ରାବ ଘଟୁଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଛାଡି ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ପରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

3. ଯଥାଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ |

4. ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇ ଆପଣ ଜାଣିବେ କ୍ଷତ କେତେ ଗଭୀର |

5. ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡ଼ିବ ଯେ ତୁମେ ଏକ ବିଷାକ୍ତ ସାପ କାମୁଡ଼ିଛ କି ନାହିଁ |

ଡକ୍ଟର ବିଜୟ ନାଥ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ମୁଖ୍ୟତ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ଘଟଣା ରହିଛି। ପ୍ରଥମ କ୍ରାଇଟ୍ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ କୋବ୍ରା | ଏକ କ୍ରାଇଟ୍ କାମୁଡ଼ିବା ସ୍ଥାନ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେପରି ଏହା ମଶା କାମୁଡ଼ିଛି | କିନ୍ତୁ ଏକ କ୍ରାଇଟ୍ କାମୁଡ଼ିବା ପରେ କାମୁଡ଼ିବା ସ୍ଥାନରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ | ଜହ୍ନ ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ଶରୀରରେ ବିଷ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି କୋବ୍ରା କାମୁଡ଼େ, ତେବେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ବହୁତ ଫୁଲା ହୁଏ, ଏହା କ୍ଷତ ପରି ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଆଖିରେ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ପେଟରେ କଠିନତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏହି ଦୁଇଟି ସାପକୁ ଚିହ୍ନିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଧାମିନ ଏବଂ ଦୁଇ ମୁଖର ସାପରେ କୌଣସି ବିଷ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ:

ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ପରେ, କୌଣସି ବାବା, ଏକ୍ସୋର୍ସିଷ୍ଟ, ଗଛ-ହପର୍, ନିମ୍ ପତ୍ରକୁ ଚୋବାଇବା, ତିକ୍ତ କିମ୍ବା ମିଠା ହେଉ, ଏସବୁ ଆଦୌ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ପୁରଭାନଚାଲ ଗାଁରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିମ୍ ପତ୍ର ଚୋବାନ୍ତି ଏବଂ ସାପ କାମୁଡ଼ିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତି, ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ଭୁଲ୍ ଅନୁଭବ | ଯେଉଁଠାରେ ସାପ କାମୁଡିଛି, ଛେଦନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଏହା ସେପ୍ଟିକ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ଉପରେ ଜଣେ ଚାପ ପକାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ମରନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.