ଭାରତର ମେଗା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ହିରାକୁଦ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କିପରି ବିଶ୍ୱର ଦୀର୍ଘତମ ଡ୍ୟାମ୍ ହୋଇପାରିଲା . ପଢନ୍ତୁ ହୀରାକୁଦର ଛାତି ଥରା ଦୁଃଖ କାହାଣୀ

ମହାନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ନିର୍ମିତ ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା, ଏହାର ଲମ୍ବ 4.8 କିଲୋମିଟର। ଏହା ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ  ଭାରତ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହର ଲାଲ ନେହେରୁ 12 ଏପ୍ରିଲ 1948 ରେ ବନ୍ଧର ପ୍ରଥମ କଂକ୍ରିଟ ରଖିଥିଲେ। ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ତଦାରଖ ପାଇଁ ମଜୁମଦାର କମିଟି ବୈଷୟିକ ସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପର ସମ୍ଭାବ୍ୟତା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ US $ 1 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ | ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, କମିଟି ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ₹ 94 କୋଟି ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଜୁନ୍ 1955 ସୁଦ୍ଧା ଡ୍ୟାମର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ଡ୍ୟାମ 1953 ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁ ଜାନୁଆରୀ 12, 1957 ରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଡ୍ୟାମ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଓଡିଶାର ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା, ହିରାକୁଦ ହେଉଛି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ମାଟି ବନ୍ଧ | ପୃଥିବୀ ପଦାର୍ଥରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ବନ୍ଧ (ଯେପରିକି କଙ୍କଣ, ଭଙ୍ଗା ପାଣିପାଗ ପଥର, ବାଲି, ପାଲଟି, କିମ୍ବା ମାଟି) | ତରଙ୍ଗ କ୍ଷୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ମାଟି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ପଥର ମୁହାଁ ରିପ୍ରାପ୍ ଅଛି | ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମର ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣକାରୀ ଟାୱାର ଅଛି ଯାହାର ନାମ ‘ଗାନ୍ଧୀ ମିନାର’ ଏବଂ ‘ଜବାହର ମିନାର’ |

ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ ଥିଲା ହେ ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ୍?

ହିରାକୁଦ୍ ଡ୍ୟାମ୍ ଏକ ଦୁଇଟି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେବା କଲା | ଗୋଟିଏ ପଟେ ଛତିଶଗଡ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ନଦୀର ଉପର ଡ୍ରେନେଜ ଅବବାହିକା ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ମରୁଡ଼ିରେ ପୀଡିତ; ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ନିମ୍ନ ଡେଲ୍ଟା ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ | ଡ୍ୟାମର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଜଳଭଣ୍ଡାର ନିର୍ମାଣ କରି ଡ୍ରେନେଜ ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ନଦୀର ପ୍ରବାହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଥିଲା। ଏହି ବନ୍ଧଟି ମହାନଦୀ ନଦୀର ପ୍ରବାହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କେବଳ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ 75,000 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଜଳସେଚନ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ଏହି ବନ୍ଧଟି ମହାନଦୀ ନଦୀର 83,400 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହା 133,090 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍କାସନ କରିଥାଏ, ଯାହା ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଦୁଇଗୁଣ ଅଟେ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହି ବନ୍ଧଟି ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ, ବୋଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ହଜାର ହଜାର ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଖରିଫ ଏବଂ ରବି ଫସଲ ପାଇଁ ଜଳସେଚନ ଯୋଗାଇଥାଏ | ଚିରଲିମା ପ୍ରକଳ୍ପ ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମର ଦ୍ୱିତୀୟ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହେଲା | ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ବାସ କରନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଘଣ୍ଟେଶ୍ୱରୀ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଏହି ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର କୃଷି ଫାର୍ମ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ |

ଏହି ବୃହତ ବନ୍ଧ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ତିନୋଟି କେନାଲ ଅଛି: ବରଗଡ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲ, ସେସନ କେନାଲ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁର କେନାଲ | ସର୍ବଶେଷ ପରିସଂଖ୍ୟାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସିଲଟେସନ୍ ଯୋଗୁଁ ଡ୍ୟାମର କ୍ଷମତା 28 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ତେଣୁ ଭାରତର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଭାରତୀୟ ନଦୀ ଇଣ୍ଟର-ଲିଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏକ ଆନ୍ତ ବେସିନ ଜଳ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି।

ଡ୍ୟାମର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ଏକ ବୃହତ ଡ୍ୟାମ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଦ୍ୱାରା ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ଅନେକ ଦେଶବାସୀ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ। ଗଠନ ହେତୁ 1,50,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ 22,000 ରୁ ଅଧିକ ପରିବାର ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ସରକାର ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରକୁ 120 ମିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଆବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ; ସଂଶୋଧିତ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ 95 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଆବଣ୍ଟନ ଦେଖାଏ | ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ 33.2 ନିୟୁତ ଡଲାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 1956 ପରଠାରୁ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଶହ ଶହ ପରିବାର ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷତିପୂରଣକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.