ପ୍ରାଚୀନ ଯୁଗରୁ ନେଇ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ଅକୁହା ଐତିହ ଗାଥା ଓ ଇତିହାସ

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଇତିହାସ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଚୀନ ସଭ୍ୟତାର କଳା, ଜୀବନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସକୁ ବହିର୍ଭୂତ କରେ, ଯାହା ଏତିହାସିକ, ଏପିଗ୍ରାଫିଷ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ଙ୍କ ପାଇଁ କାହିଁକି ଚିରଦିନ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହର କାରଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ | ଏହି ସହରରେ 7000 ରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ବାସ କରୁଥିଲେ। ତେବେ ଆଜି କେବଳ ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରହିଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୁରୀ ଏବଂ କୋଣାର୍କ ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ‘ସୁବର୍ଣ୍ଣ ତ୍ରିରଙ୍ଗା’ ଗଠନ କରେ | ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଇତିହାସକୁ ବ୍ୟାପକ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ – ପ୍ରାଚୀନ ଏବଂ ଆଧୁନିକ | ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଏତିହାସିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସହରଟି ମାଧୁର୍ଯ୍ୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସମୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାଲିଙ୍ଗା ଯୁଦ୍ଧର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଚେଡି ରାଜ୍ୟର ଘର ଥିଲା | ଚେଡି ପରିବାରର ବଂଶଧରମାନେ ସିଂହାସନକୁ ପୁନପ୍ରାପ୍ତ କରି ଏହି ସହରକୁ ପୂର୍ବ ପୁର୍ବଗୌରବକୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ସମୟକ୍ରମେ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବଙ୍ଗଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ପୁନସ୍ଥାପିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମୋଗଲ ଏବଂ ମରାଠା ଶାସକମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରବନ୍ଧ ପଢନ୍ତୁ|

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇତିହାସ

ପ୍ରାଚୀନ ସମୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଇତିହାସ ଆପଣଙ୍କୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀକୁ ଚେଡି ରାଜବଂଶକୁ ନେଇଯାଏ | ଚେଡି ରାଜବଂଶର ଶାସକମାନେ ପ୍ରଥମେ ସିସୁପାଲଗଡରେ ସେମାନଙ୍କର ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସ୍ଥିତ। ଯଦିଓ ଏହି ସହର ଚେଡି ରାଜାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ତଥାପି ଏହା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱକୁ ଅଜ୍ଞାତ ହୋଇ ରହିଲା | ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରେ ହିଁ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହେଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମାଧୁରୀ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କାଲିଙ୍ଗା ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାଲିଙ୍ଗା ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା | ଚେଡି ରାଜବଂଶର ରାଜା ଖରାଭେଲା କାଲିଙ୍ଗାକୁ ପୂର୍ବ ଗୌରବକୁ  ଫେରାଇ ଆଣିବା ପରେ ଚେଡି ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଅବନତିର ପଥରେ ଥିଲା। ଖାରବେଲା ସ୍ଥାପତ୍ୟ, ଧର୍ମ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିର ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ମିଆଁମାର, ଭିଏତନାମ, ସୁମାତ୍ରା, ବାଲି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଅନେକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ମାର୍ଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ଅଶୋକଙ୍କ ପରି ଯିଏ ବୌଧ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଖାରବେଲା ଜୈନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଗଠନମୂଳକ ଡିଜାଇନ୍ ଜୈନ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଶୈଳୀରୁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ମନେହୁଏ | ଉଦୟଗିରି ଏବଂ ଖଣ୍ଡଗିରି ଗୁମ୍ଫା ଏବଂ ହାଟିଗୁମ୍ପା ଲେଖା ଅତୀତ ଚେଡି ଯୁଗର ଗଠନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦାହରଣ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ, ଏହି ସହର ଅସଂଖ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଏକ ବଡ ନାମରେ ପରିଣତ ହେଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ‘ମନ୍ଦିର ସହର’ ଭାବରେ ପରିଚିତ କରାଗଲା |

ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ ଅବଧି

ମଧ୍ୟଯୁଗ କାଳରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଖିଥିଲେ। ପ୍ରଦେଶରେ ଜୈନ ଧର୍ମ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ସହର ଦର୍ଶନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ଜଡିତ ହେଲା | ଅବଶ୍ୟ, ସମୟ ସହିତ ଜୈନ ଧର୍ମ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ନୀତି ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଧର୍ମ ଏବଂ ବୈଷ୍ଣବ ଧର୍ମକୁ ବାଟ ଦେଖାଇଲା। ଏହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏହାର ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥିତିର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସପ୍ତମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହାର ଖୋଦନ, ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଡିଜାଇନ୍ ହେତୁ ସହର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହେଲା | ୧ th ଶତାବ୍ଦୀରେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ପୂର୍ବ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମୋଗଲ ଶାସକମାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ଏହି ଚମତ୍କାର ବାଲୁକା କଳା ରଚନାଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଲୁଣ୍ଠିତ ହେଲା |

ବ୍ରିଟିଶ ଭାରତ

ଷୋଡଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମୋଗଲ ରାଜବଂଶର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶାସକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରଦେଶ ଦମନ କରାଯାଇଥିଲା। ହିନ୍ଦୁ ଶାସକମାନେ ବଶୀଭୂତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଜିଲାରେ ମୁସଲମାନ ଶାସନକୁ ହଟାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶତାବ୍ଦୀର ଆଗମନ ଦେଶରେ ମରାଠା ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଆଣିଦେଲା | ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ଅଂଶ ମୁଖ୍ୟତ କାବୁ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲା | ଅଷ୍ଟାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ବ୍ରିଟିଶ୍ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥିଲା | ସମଗ୍ର ଅଂଚଳ  ଇଂରାଜୀମାନଙ୍କ ହାତରେ ପଡ଼ିବା ସହିତ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ, ଅନ୍ୟଥା ଓଡ଼ିଶା ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା, କିଛି ପ୍ରଶାସନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥିଲା ​​| 1936 ମସିହାରେ, ଏହି ସ୍ଥାନ ଏକ ଅଲଗା ସଂସ୍ଥା ହେଲା ଏବଂ କଟକ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜଧାନୀ ହେଲା |

ଆଧୁନିକ ଇତିହାସ

କଟକ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ପ୍ରଦେଶ ଅନେକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମହାକାଶ ସୀମାବଦ୍ଧତାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସହରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥା ବିକାଶରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଭାରତ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା  ପାଇବା ପରେ 1948 ମସିହାରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲା। ଜର୍ମାନୀର ସ୍ଥପତି ଅଟ୍ଟୋ ଏଚ୍ କନିଗସବର୍ଗଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ନୂତନ ସହର ଯୋଜନା କରିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। 13 ଏପ୍ରିଲ 1948 ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ନୂତନ ସହର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଓଡ଼ିଶାର ନୂତନ ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହେଲା। ଜାମସେଦପୁର ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଭଳି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲୋକଙ୍କୁ ନୂତନ ତଥା ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.