ସକାଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଏପରି ଜଳ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଠିକ ବିଧି ଅବଲମ୍ବନ ନକର ତେବେ ହୋଇପାରେ ଅସୁବିଧା

ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜାର ଲାଭ ଏବଂ ଏହାର ନିୟମ :

ସନାତନ ଧର୍ମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବାର ପରମ୍ପରା ଅଛି | ବୈଦିକ କାଳରୁ ଚାଲିଆସୁଥିବା ଏହି ପରମ୍ପରା ଆଜି ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଭଗବାନ ରାମ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ କାରଣ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଦର୍ଶନ ପାଆନ୍ତି | ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ନିୟମ ଅଛି, ଜାଣେ ଯଦି ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଲାଭ ଜୀବନର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳିପାରିବ | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯାହାର ରାଶିରେ ଦୁର୍ବଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ସେ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଆପଣ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଲାଭ ମିଳିପାରିବ |

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବାର ଲାଭ |

1.ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଆତ୍ମାର କାରଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ନିୟମିତ ଭାବରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦେଇ ଆତ୍ମ-ଶୁଦ୍ଧତା ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦେବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ |

2.ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଜଳ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଭାବ ବଢିଯାଏ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ ଏହାର ଲାଭ ପାଇବେ |

3.ଯେଉଁମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଯଦି ସେମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗ ପାଇବେ ଏବଂ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହେବ |

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ କିପରି ଜଳ ଦେବେ |

1.ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦେବାର ନିୟମ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରୁ ପାଣି ଦିଅ |

2.ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବାର ଏକ ସମୟ ଅଛି | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବାର ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଗିଆ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ସକାଳ 8 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପାଣି ଦେଇପାରିବେ |

3.ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପାଣି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ରୋଲି କିମ୍ବା ନାଲି ଚପଲ ପକାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନାଲି ଫୁଲରେ ପୋଡି ଦିଅନ୍ତୁ |

4.ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦେବାବେଳେ ତୁମର ଚେହେରା ପୂର୍ବ ଆଡକୁ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଏହା କେବେ ଘଟେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦିଗକୁ ସାମ୍ନା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଜଳ ଆର୍ଗିଆ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ |

5.ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପାଣି ଦେବାବେଳେ ନାଲି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ଲାଲ୍ ପୋଷାକରେ ଅର୍ଗିଆ ଅର୍ପଣ କରିବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

6.ଅର୍ଗିଆ ଅର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ, ହାତ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସାତ କିରଣ ଶରୀର ଉପରେ ପଡେ | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ନବଗ୍ରହକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.