ଆଜି ବି 80 ଭାଗ ମହିଳା ଜାଣିନଥିବେ ପ୍ରତି ମାସରେ କାହିଁକି ହୁଏ ସେମାନଙ୍କର ଋତୁସ୍ରାବ. ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କାହିଁକି ଋତୁସ୍ରାବ ହୋଇନଥାଏ

ଅନେକ ଝିଅ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଋତୁସ୍ରାବ କିମ୍ବା ଅବଧି କ’ଣ | ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏହା ଏକ ରୋଗ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ ଯାହା ଭୁଲ ଅଟେ | ଏଥିରେ କେବଳ ପୁରୁଷ ନୁହଁନ୍ତି 80% ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଋତୁସ୍ରାବ କ’ଣ?

 80% ଝିଅ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଜ୍ଞାତ ଅଟନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ କିଶୋର ଝିଅମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଅବଧି ପାଆନ୍ତି, ସେମାନେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ କ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନଥାଏ

କାହିଁକି କେବଳ ଝିଅମାନେ ପିରିୟଡ୍ ପାଆନ୍ତି?

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅବଧି ଆରମ୍ଭର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଅଣ୍ଡାଦାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଣ୍ଡା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବିକଶିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଗର୍ଭଧାରଣ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି କାରଣରୁ କେବଳ ଝିଅମାନେ ପିରିୟଡ୍ ପାଆନ୍ତି

ପ୍ରତି ମାସରେ ଅବଧି କାହିଁକି ଆସେ?

ବାସ୍ତବରେ, ମହିଳାମାନଙ୍କର ଡିମ୍ବାଣୁରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଅଣ୍ଡା ଉପସ୍ଥିତ | ଯେତେବେଳେ ଝିଅ ବନାବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚେ, ମାସରେ ଥରେ ଅଣ୍ଡା ପରିପକ୍ୱ ହୁଏ ଏବଂ ଡିମ୍ବାଣୁରୁ ଗର୍ଭାଶୟକୁ ଆସେ | ତା’ପରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ଗର୍ଭାଶୟର ଭିତର ଅଂଶ ମୋଟା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଯଦି ଅଣ୍ଡା ଏକ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭାଶୟରେ ରହେ ନାହିଁ ଏବଂ ଗର୍ଭାଶୟର କାନ୍ଥରୁ ରକ୍ତ ଆକାରରେ ଯୋନୀରୁ ବାହାରିଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଋତୁସ୍ରାବ କୁହାଯାଏ |

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅବଧି କାହିଁକି ବନ୍ଦ ହୁଏ?

ସେହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ଅଣ୍ଡା ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୁଏ, ଏହା ଗର୍ଭାଶୟର ଲାଇନ୍ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ଢାଳି ନଥାଏ, ତେଣୁ ପ୍ରସବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ (ପୂର୍ଣ୍ଣ 9 ମାସ ପାଇଁ) |

ଅନିୟମିତ ଅବଧିଗୁଡିକର କାରଣ କ’ଣ?

ସାଧାରଣତ ଋତୁସ୍ରାବ 21 ରୁ 35 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅର ଅବଧି ଚକ୍ର ଅବଶ୍ୟ ସମାନ ନୁହେଁ | ପ୍ରଥମ ଅବଧି ପାଇଁ ଏକ ଲମ୍ବା ଚକ୍ର ରହିବା ସ୍ୱାଭାବିକ, ଯାହା ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଛୋଟ ଏବଂ ନିୟମିତ ହୋଇଯାଏ | ଯେହେତୁ ହରମୋନ୍ ଏଥିରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ, ଅନେକ ସମୟରେ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ ଯେପରିକି ବିଳମ୍ବ ସମୟ, କମ୍ ବାରମ୍ବାର, ହାଲୁକା ରକ୍ତସ୍ରାବ ଇତ୍ୟାଦି |

ମେନୋପାଜ୍ କ’ଣ?

45 ରୁ 55 ବର୍ଷ ବୟସରେ, ମହିଳାମାନେ ପିରିୟଡ୍ସ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଯାହାକୁ ମେନୋପୋଜ କୁହାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ଗୋଟିଏ ବୟସ ପରେ, ମହିଳାମାନଙ୍କର ଡିମ୍ବାଣୁ ଅଣ୍ଡା ତିଆରି ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ଗର୍ଭାଶୟର ଆବରଣ ମଧ୍ୟ ମୋଟା ହୋଇନଥାଏ | ତା’ପରେ କୌଣସି ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ହୁଏ ନାହିଁ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମହିଳାମାନେ ଆଉ ମା ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.