ସୋମବାର ଦିନ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇଲେ ପଡିଥାଏ ମହାଦେବଙ୍କର ଅଭିଶାପ ତେଣୁ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଉଭୟ ସାୱାନ ମାସ ଏବଂ ସୋମବାର ଭଗବାନ ଭୋଲେନାଥଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ବର୍ଷ ସାୱାନ ମାସ 14 ଜୁଲାଇ 2022 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ସାୱାନ ସୋମୱାର ଉପବାସ 18 ଜୁଲାଇରେ | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦିନ ଶୋଭନ୍ ଯୋଗ ଗଠନ କରାଯାଉଛି। ଶିବ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସୋମବାର ଦିନ ସାୱାନରେ ପଡିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଅବିବାହିତ ଝିଅମାନଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ସୋମବାର ଦିନ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି | ଏହା ସହିତ, ଏହି ଉପବାସରେ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁଥିରେ ଡାଏଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସାୱାନ ସୋମୱାର ସମୟରେ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ …

ସୋମବାର ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଏବଂ କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ଏଡାଇବାକୁ ହେବ ଏକ ନିୟମ ଅଛି |

ସୋମବାର କଣ ଖାଇବା |

ତରଭୁଜ, କାକୁଡି, ଆମ୍ବ, କାଣ୍ଟାଲୁପ୍, ବନ୍ଧାକୋବି, ଡାଳିମ୍ବ ପରି al ତୁକାଳୀନ ଫଳଗୁଡିକ ସାୱାନ୍ ସୋମୱାର ଉପବାସରେ ଖାଇ ପାରିବେ | ସେମାନେ ତୁମ ଭିତରେ ଜଳର ଅଭାବ ପାଇଁ ଭରଣା କରନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଭଜା ମାଖାନା, କ୍ଷୀର, କଦଳୀ, କଦଳୀ, ପନିର, ସାଗୋ ଖିଚି, ବକୱାଟ୍ ମଇଦା ପୁରି, ଆଳୁ ତରକାରୀ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ | ଉପବାସ ସମୟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ |

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ |

ସୋମବାର ସାୱାନ ଉପବାସରେ ଗହମ, ସେମୋଲିନା କିମ୍ବା ମଇଦା ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଲାଲ୍ ଚିଲି ଏବଂ ସାଧା ଲୁଣ ଧାରଣ କରିଥିବା ମସଲାଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଭଜା ଜିନିଷ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ | ଏହା ସହିତ ମାଂସ, ମଦ୍ୟପାନ, ବ୍ରଜିନ, କଫି, ସବୁଜ ପନିପରିବା ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ |

(ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା କେବଳ ଅନୁମାନ ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ | ପାଟ୍ରିକା ଡଟ୍ କମ୍ ସମାନ ପ୍ରମାଣ କରେ ନାହିଁ। କୌଣସି ସୂଚନା କିମ୍ବା ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।)

Leave a Reply

Your email address will not be published.