ରାତିରେ କଞ୍ଚା ରସୁଣ ଖାଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି . କଞ୍ଚା ରସୁଣ ଖାଇଲେ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ଓଜନ

ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଆମ ଖାଦ୍ୟରେ ରସୁଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଡାଲି କିମ୍ବା ସାବଜୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମୟରେ ରସୁଣ ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରାୟତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ଖାଦ୍ୟରେ ଭଲ ସ୍ୱାଦ ଦେଇଥାଏ | ରସୁଣରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ଆମ ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରସୁଣର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି | ରାତିରେ ରସୁଣ ଖାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ |

ରସୁଣ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ |

ସାଧାରଣତ ଲୋକମାନେ ରସୁଣକୁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ରସୁଣକୁ ପନିପରିବା ସୁପ୍ ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | କିଛି ଲୋକ ରସୁଣ ଚଟନି ସହିତ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ରାତିରେ ଶୋଇବା କିମ୍ବା ସକାଳେ ଉଠିବା ପୂର୍ବରୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ରସୁଣର ଦୁଇଟି ଲବଙ୍ଗ ଖାଇପାରିବେ | ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଗୁଣ୍ଡ ଖାଇପାରିବେ | ରାତିରେ ରସୁଣ ବାହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ |

ରାତିରେ ରସୁଣ ଖାଇବାର ଲାଭ |

ଓଜନ କମ୍ – ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ରସୁଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ | ହଁ, ରସୁଣ ଭିତରେ ମିଳୁଥିବା ଆଣ୍ଟି-ମେଦବହୁଳ ଗୁଣ ଶରୀରରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଚର୍ବି ବାହାର କରିବାରେ ଉପଯୋଗୀ | ଏଥି ସହିତ ଶରୀରରେ ଫାମାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

ହାଡ ପାଇଁ – ଯଦି ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କଞ୍ଚା ରସୁଣ ଖିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅବଶୋଷଣରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଗନ୍ଧକ, ଆଣ୍ଟି-ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଗୁଣ, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଇତ୍ୟାଦି ରସୁଣ ଭିତରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ, ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରେ |

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ – ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ଼ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଏଥିପାଇଁ ରସୁଣ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ | ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ରସୁଣ ଲବଙ୍ଗ ନିଅନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ |

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ପରାମର୍ଶ ସହିତ ଏହି ପଦାର୍ଥ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଯୋଗ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ମତାମତ ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ | ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ | ସ୍ପୋର୍ଟସ୍କିଡା ହିନ୍ଦୀ ଏହି ସୂଚନା ପାଇଁ ଦାୟୀ ନୁହେଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.