ଆପଣଙ୍କ ବାଡ଼ିରେ ଥିବା ଲିମ୍ବ ପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟକ ଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଦେଖିବେ ଥରେ ହେଲେ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବନି ଡାକ୍ତରଖାନା

ଆମ ଭାରତର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଓଷଧର ଏକ ଭଣ୍ଡାର ଅଛି, ତାହା ଗଛ ଆକାରରେ ହେଉ, ଉଦ୍ଭିଦ ଆକାରରେ ହେଉ କିମ୍ବା କୌଣସି ଓଷଧୀୟ ଆକାରରେ | ସମାନ ଓଷଧୀୟ ଗୁଣ ଥିବା ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟରୁ ନିମ୍ ଅନ୍ୟତମ | ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି କେବଳ ନିମ୍ ର ପତ୍ର ନୁହେଁ, ଫଳ, ଏହାର ତେଲ, ମୂଳ ଏବଂ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ନିମ୍ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ୟୁନାନି ମେଡିସିନ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | କିନ୍ତୁ ନିମ୍ ବ୍ୟବହାର, ବିଶେଷକରି ଖାଲି ପେଟରେ ନିମ୍ ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ କିଛି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ନିମ୍ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ, ଏହାକୁ କେବେ କରିବେ ଏବଂ କେତେ, ନିମ୍ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ବିଷୟରେ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ |

1. ଯଦି ନିମ୍ ପତ୍ର ଖାଲି ପେଟ ଖାଏ, ତେବେ ଏହା କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ | ନିମ୍ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ  ର କୌଣସି ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଦେଇନଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

2. ନିମ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ | ହଁ, ଯଦି ଖାଲି ପେଟରେ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ନିମ୍ ପତ୍ର ଚୋବାଇ ଦିଆଯାଏ, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ, କାରଣ ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଥାଏ |

3. ନିମ୍ ର ଷ୍ଟେମ୍ ଏକ ଡାଟୁନ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ନିମ୍ ଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ପୋକ ମରିଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ ପୁରୁଣା ଦିନରେ ବ୍ରଶ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ କେବଳ ଡାଟୁନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁଣ୍ଡ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରେ |

4. ନିମ୍ ପତ୍ର ପେଟର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଭଲ କରିଥାଏ | ଏହା ପେଟରେ ଅଲସର, ଜଳିବା, ଗ୍ୟାସ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ | କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ | ନିମ୍ ପେଟରୁ ବିଷାକ୍ତ ଜିନିଷ ବାହାର କରି ପେଟକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫା କରିଥାଏ |

5 ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ନିମ୍ ପାଉଡର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ନିମ୍ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧୁମେହରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରେ | ତଥାପି, ଏହାକୁ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ |

6 ନିମ୍ ତେଲ କାନରେ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର କାନ ନିଷ୍କାସନରେ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେଣୁ କାନରେ ନିମ୍ ତେଲ ରଖନ୍ତୁ |

7. ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କ୍ଷତ ଭଲ ହେଉନାହିଁ, ତେବେ ନିମ୍ ପତ୍ରର ଏକ ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

8 ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ନିମ୍ ପାଉଡର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

9. ଯଦି ନିମ୍ ପାଉଡରକୁ କଦଳୀ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଏ ଏବଂ କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ସକାଳେ ଗରମ ପାଣିରେ ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

10. ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନାକ ରକ୍ତସ୍ରାବରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ସମାନ ପରିମାଣର ଅଜୱାଇନ୍ ଏବଂ ନିମ୍ ପତ୍ର ମିଶାନ୍ତୁ, ତେବେ ଆପଣ ଆରାମ ପାଇବେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହାର ପାଉଡରର ଏକ ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରି କପାଳରେ ଲଗାଇଲେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଥକାପଣରୁ ବହୁତ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ |

11. ନିମ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ପେଟ ପୋକ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.