ପୋଷାକ ବିନା ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ନଚେତ୍ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇପାରେ

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ମନୋଜ କୁମାରଙ୍କ ସୁପର ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ “ରୋଟି କପଡା ଅର ମାକାନ” ଦେଖିଥିବେ | ମଣିଷ ପାଇଁ ତିନୋଟି ଜିନିଷର ମହତ୍ତ୍ୱ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁଥିରୁ ରୋଟି କପଡା ଏବଂ ଘର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | ମଣିଷ ପାଇଁ ରୁଟି ବିନା ବଞ୍ଚିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ। ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ କେବଳ ଘରେ ରହି ଏହି ପୃଥିବୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରହିବାକୁ ଶିଖିପାରିବେ | ଏବଂ ଯଦି ଆମେ ପୋଷାକ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ମାନବ ଜୀବନରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ବିନା ପୋଷାକରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଗ ଅନୁଯାୟୀ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଶିଖିପାରିବ ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୋଷାକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଅଟେ | ସମୟ ବଦଳିବା ସହିତ ପୋଷାକର ଫ୍ୟାଶନ୍ ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ବଦଳିବାରେ ଲାଗେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅ ପାଇଁ ପୋଷାକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର | ସମସ୍ତେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି |

ଏହି ସମୟରେ, କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଖାଲି ଏବଂ ଖାଲି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଶରୀରର ଉତ୍ତାପ | ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ଖାଲି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି କିମ୍ବା କିଛି ଲୋକ ବିନା ପୋଷାକରେ ଶୋଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବିନା ପୋଷାକରେ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆଜିର ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ତିନୋଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଉଲଗ୍ନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ତିନୋଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ…

1. ବିନା ପୋଷାକରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣରେ ବିନା ପୋଷାକରେ ଗାଧୋଇବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ | ଏଥିପାଇଁ ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣର ବାହ୍ୟ ପୃଷ୍ଠାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ବିନା ପୋଷାକରେ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ବରଂ ନିଜକୁ ପୋଷାକରେ ଘୋଡାଇବା ପରେ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍। ଏହାର କାରଣ କୃଷ୍ଣ ଜୀଙ୍କର ଏକ କାହାଣୀ ସହିତ ଜଡିତ | ଯେତେବେଳେ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଗୋପୀମାନେ ନଦୀରେ ଗାଧୋଉଥିଲେ, କୃଷ୍ଣ ସେମାନଙ୍କ ପୋଷାକ ଚୋରି କରିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ସେ ସେହି ଗୋପୀମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ ଯେ ଆଜି ସେମାନେ ପୋଷାକ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତାକାଲି ଅନ୍ୟ କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ଚୋରି କରିବାକୁ ସାହସ କରିଥାନ୍ତେ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, କିଛି ପୋଷାକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ |

2. ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ଏକ ବଡ ପାପ |

ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଆମର ବିଜ୍ଞାନ କହେ ଯେ ପୋଷାକ ବିନା ଶୋଇବା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ, ଏହା ଶରୀରକୁ ଭଲ ନିଦ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥିର ରଖେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣରେ ବିନା ପୋଷାକରେ ଶୋଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେ ଚନ୍ଦା ମାମା ଅର୍ଥାତ୍ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବଙ୍କୁ ବିଚାର କରିଛନ୍ତି | ଏହିପରି ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମର ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଏବଂ ପିତୃପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ରାତିରେ ଆସିବାକୁ ପଡିବ | ସେଥିପାଇଁ ସେ ଆମକୁ ଉଲଗ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେଖି କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ମନ୍ଦ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ପୋଷାକ ବିନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ |

3. ପୋଷାକ ବିନା ଆଚମାନ୍ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଅନେକ ଲୋକ ଆଚମାନ ସମୟରେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ | ଯେତେବେଳେ କି ଏହି ଉପାୟରେ ଆମେ ଆମର ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରୁ | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଚମାନ କରିବା ସମୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅବିଭାଜିତ ପୋଷାକ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ପୂଜା ସମୟରେ ପୋଷାକ ବିନା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବୋଧହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଆଚମାନର ପବିତ୍ର ସମୟରେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ପୂଜା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.