ଶନିବାର ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହିସବୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶନିବାର ଶନି ଦେବଙ୍କ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେ ଏହି ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଭଗବାନ ଶନି ତିନି ଜଗତର ବିଚାରପତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶନି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଭିରେ ରୁହନ୍ତି |ଶନି ଦେବତା ନିଜ କର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଫଳ ଦିଅନ୍ତି | ଯଦି ଶନି କାହା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ତେଣୁ, ସର୍ବଦା ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଶନିବାର ଦିନ, ଆପଣ ଏପରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇବ |

ବିଶେଷକରି ଶନିବାର ଦିନ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହା ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି ଆପଣ ତାହା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ | ଆଜି ଏଠାକୁ ଆସ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଶନିବାର ଦିନ କେଉଁ ଜିନିଷ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |ଗୋଟିଏ କଥା ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଶନିବାର ଦିନ ନା ମୋତି କିମ୍ବା ଅଳଙ୍କାର କାହାକୁ ଦିଅ ନାହିଁ କିମ୍ବା କାହାକୁ ଦାନ କର ନାହିଁ | ଶନିବାର ଦିନ ଇମାର୍ଟି କିମ୍ବା କୌଣସି  କମଳା ରଙ୍ଗର ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ତୁମେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହା କର, ତେବେ ପ୍ରଭୁ ଶନି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି |

1. କଇଁଚି

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଶନିବାର ଦିନ, କାହାକୁ ବିଶେଷ କିମ୍ବା କୌଣସି ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ କଇଁଚି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଝଗଡା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଇପାରେ

 2.ରୂପା

ଶନିବାର ଦିନ ରୂପା ଅଳଙ୍କାର କିମ୍ବା ରୂପା ଦାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇପାରେ |

3. ଜସ୍ମିନ୍ ଅତର

ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ଦିନ ଜସ୍ମିନ୍ ଫୁଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅତର ଦାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା କରି ଶନି ଦେବ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ |

4. ତମ୍ବା ପାତ୍ର

ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ର ଦାନ କଲେ ବ୍ୟବସାୟରେ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ଶନିବାର ଦିନ ତମ୍ବାରେ ନିର୍ମିତ କୌଣସି ଜିନିଷ ଦେବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରୀ ହୋଇପାରେ |

5. ଧଳା କପଡା

ଶନିବାର ଦିନ ଧଳା କପଡା  ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ବିବାଦ ହୋଇପାରେ |

 6.ଚକୋଲେଟ୍

ଏହି ଦିନ କାହାକୁ ଚକୋଲେଟ୍ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏପରି କରିବା ଆପଣଙ୍କ ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନକୁ ବିଚଳିତ କରିପାରେ |

7.ନାଲି କପଡା କିମ୍ବା ନାଲି ଇଙ୍କି କଲମ

ଶନିବାର ଦିନ ନାଲି ରଙ୍ଗର ପେନ୍ କିମ୍ବା ନାଲି କପଡା ଦେବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଯଦି ତୁମେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହା କର, ତେବେ ଭଗବାନ ଶନି ଏହା ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଫଳତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ | ତେଣୁ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.