ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ମୃତ୍ୟୁ ପରେ 13 କାହିଁକି ଆତ୍ମା ​​ନିଜ ଘରେ ରହିଥାଏ . ଯମଲୋକକୁ ଟଣା ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆତ୍ମା

ଜୀବନ ଯେପରି ଏକ ସତ୍ୟ, ସମସ୍ତେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ସତ୍ୟ, ଯାହାକୁ ଜଣେ ଚାହିଁଲେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଯିଏ ଏହି ପୃଥିବୀରେ ଜନ୍ମ ନେଇଛି, ସେ ଦିନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବଳି ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ବିଷୟରେ, ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ଆମ ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମାନବ ଶରୀରର ଆତ୍ମା ​​ତାଙ୍କ ଘରେ 13 ଦିନ ରହିଥାଏ | କିନ୍ତୁ କାହିଁକି, କେହି ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି? ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ସହ ଜଡିତ ସୂଚନା କହିବା ଏବଂ ମୃତ ଶରୀରର ଆତ୍ମା ​​କାହିଁକି 13 ଦିନ ତାଙ୍କ ଘରେ ବୁଲୁଛି, ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାଇବ ଯେ ମୃତକଙ୍କ ନାମ 13 ଦିନ କାହିଁକି ଦାନ କରାଯାଏ?

ଏହାକୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିଯାଏ, ଯମରାଜ ତାଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ୟାମଲୋକକୁ ନେଇଯାଏ | ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହିସାବ କରାଯାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନପୁଂସକମାନେ ସେହି ଜୀବର ପ୍ରାଣକୁ ଘରକୁ ଫେରିଯାଆନ୍ତି | ନପୁଂସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆତ୍ମାକୁ ଫେରିବା ପରେ ମୃତଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୁଲାବୁଲି କରି ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଡାକିବାରେ ଲାଗିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱର କେହି ଶୁଣି ପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହା ଦେଖି ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଅଶାନ୍ତ ହୋଇ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏହା ପରେ ଆତ୍ମା ​​ନିଜ ଶରୀର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ କିନ୍ତୁ ନପୁଂସକଙ୍କ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ସେ ମୃତ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ |

 ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଗରୁଡ ପୁରାଣକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ ଯମଦୂତ  ନିଜ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରାଣ ଛାଡିଥାଏ, ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରାଣର ଯମଲୋକ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଶକ୍ତି ନଥାଏ | ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, 10 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ମଣିଷର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୃତ ପ୍ରାଣର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଦିନରେ କରାଯାଇଥିବା ପିଣ୍ଡ ଦାନ ମୃତ ଆତ୍ମାଙ୍କ ଶରୀରର ଚର୍ମ ଏବଂ ଚର୍ମ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏବଂ ଯେତେବେଳେ 13 ତମ ଦିନ 13 ଦିନରେ କରାଯାଏ, ସେତେବେଳେ ପିଣ୍ଡ ଦାନ ସେହି ଦିନ ମୃତକଙ୍କ ନାମରେ କରାଯାଇଥାଏ | ସେଠାରୁ ସେ ୟାମଲୋକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥିର କରନ୍ତି | ତାହା ହେଉଛି, ପିଣ୍ଡ ଦାନ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୃତକଙ୍କ ନାମରେ କରାଯାଇଥାଏ | ଏଥିରୁ ହିଁ ଆତ୍ମା ​​ମୃତମାନଙ୍କଠାରୁ ୟାମାଲୋକା ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଶକ୍ତି ପାଇଥାଏ |

ସେଥିପାଇଁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିଯାଏ, ତା’ର ଆତ୍ମା ​​13 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହିତ ଘରେ ବୁଲାବୁଲି କରେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଆତ୍ମା ​​ମୃତ ଜଗତକୁ ୟାମାଲୋକା ଆଡକୁ ଛାଡିଦିଏ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ପୂରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ମାସ ଯଥା 1 ବର୍ଷ |

ଯଦି ପିଣ୍ଡ ଦାନ କରା ନ ଯାଏ ତେବେ କ’ଣ ହେବ?

ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନଙ୍କର ମନରେ ଆସିଥାଏ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଦାନ ନକରନ୍ତି ତେବେ କଣ ହୁଏ, ତେବେ ବନ୍ଧୁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହା ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ହଁ, ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାର ପିଣ୍ଡ ଦାନ ସଂପାଦିତ ହୁଏ ନାହିଁ | 13 ତମ ଦିନରେ, ଯମଦୂତ ତାଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ୟାମାଲୋକ ଆଡକୁ ଟାଣନ୍ତି ଏବଂ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଏହି ସମୟରେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡେ, ତେଣୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ 13 ଦିନ ପାଇଁ ପିଣ୍ଡ ଦାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ 13 ତମ ଦିନରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରେ ଭୋଜି ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ | ଯଦି ଏହା  କରାଯାଇଥାଏ, ତେବେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଶାନ୍ତି ପାଇବ ନାହିଁ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯିଏ ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ଭଲ କାମ କରେ | ତାଙ୍କର ଆତ୍ମା ​​ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ନପୁଂସକ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆତ୍ମାକୁ ଅନେକ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.