ଅବଧି ସମୟରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଭାରୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ .

ଚାଲୁଥିବା ଜୀବନରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ମନୁଷ୍ୟର ସ୍ୱଭାବରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା, ସହରୀ ମହିଳାମାନେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାୟତ ଅଜ୍ଞତା ହେତୁ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଏହା କରନ୍ତି ସେମାନେ ଜାଣି ନ ଥାନ୍ତି ଯେ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ପରିଣାମ ହୋଇପାରେ | ଏହି କାରଣରୁ, ମହିଳାମାନେ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି | ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |

ଆଜି ବି ଅନେକ ମହିଳା କେବଳ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ କପଡା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଏହା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ପୋଷାକ ଧୋଇ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ଶୁଖାନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୋଷାକରେ ଜୀବାଣୁ ବୁଝନ୍ତି | ଏହି ମଇଳା କପଡାକୁ ପୁନବ୍ୟବହାର କରିବା ଅର୍ଥ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଋତୁସ୍ରାବ  ସମୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଋତୁସ୍ରାବ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏପରି ସମୟରେ, ପୋଷାକ ବଦଳରେ, ସେମାନେ ସର୍ବଦା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍, ଟିସୁ ପେପର, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର, ଟାୱେଲ, ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଔଷଧ  ରଖିବା ଉଚିତ |

ଅଜ୍ଞତା ଏବଂ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ ହେତୁ ମହିଳାମାନେ ବେଳେବେଳେ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଖେଳିବା | ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣର ଶୀଘ୍ର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି | ଯୋନୀରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା, ହଳଦିଆ ମୋଟା ନିଷ୍କାସନ, ବେଳେବେଳେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ହୋଇଯାଏ | ବାରମ୍ବାର ଏପରି ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ଭଳି ରୋଗର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି |

ମହିଳାମାନେ ଲଗାତାର ପ୍ୟାଡ୍ ବଦଳାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା କରିବାରେ ବିଫଳତା, ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଓଦା ପ୍ୟାଡ୍ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କ ଚର୍ମରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଦାଗ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ଗାଧୋଇବା ପରେ ଏବଂ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଲାଲ ଦାଗ ଉପରେ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ରଶ୍ମି ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯାଏ |

କୌଣସି ବ୍ୟବହୃତ ପ୍ୟାଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ କିଛି କାଗଜରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଜିନିଷରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି | ମହିଳାମାନେ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ବାରମ୍ବାର ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶ ଧୋଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା କରିବାବେଳେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ହାତକୁ ଆଗରୁ ପଛକୁ ଘୁଞ୍ଚାଏ | ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ହାତକୁ ପଛରୁ ଆଗକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇଦିଅ, ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ଯୋନୀ ଚାରିପାଖରେ ରହିପାରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇପାରେ |

ମହିଳାମାନେ ଋତୁସ୍ରାବ  ସମୟରେ ସାବୁନ୍ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଯୌନାଙ୍ଗ ସଫା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯୋନୀକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ଉଷୁମ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଭଲ | ଯୋନୀକୁ ନିୟମିତ ସଫା କରିବା ଭଲ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ କେବଳ ମରନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ଖରାପ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.