ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଅଜବ ଦେଶ ଚୀନ. ଯୋଉଠି ରହିଛି ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ଜିନିଷ ଯାହା ବିଷୟରେ ସାରା ଦୁନିଆ ଅଜଣା

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ସଂସ୍କୃତି ବା ସଂସ୍କୃତି ନିଜେ ଅଲଗା, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଲୋକଙ୍କ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ଦୈନଦିନ ଅଭ୍ୟାସ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଅଦ୍ଭୁତ ମନେହୁଏ | କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସାଧାରଣ କଥା | ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଆଚରଣ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା, ଯଦି ଆପଣ ସେଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ବିଷୟରେ ପଚାରନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ସହଜରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ନାହିଁ | ଚୀନ୍ ସହ ଜଡିତ ଏହିପରି କିଛି ତଥ୍ୟ ଜାଣି ଆପଣ ଆଜି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ |

1. ଏଠାରେ ଫୁଟବଲ୍ (ଫୁଟବଲ୍) ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇଥିଲା |

200 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଖେଳ ଯାହା ପରେ ଫୁଟବଲ୍ (ଫୁଟବଲ୍) ରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା ଚାଇନାରେ ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇଥିଲା  ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଫୁଟବଲ ବଲ୍ ଥିଲା ଚମଡା ଏବଂ କେଶରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଚମଡ଼ା ବଲ୍, ଏବଂ ଖେଳକୁ ‘ଟୁ’ ଚୁ ’କୁହାଯାଉଥିଲା, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି‘ କିକ୍ ବଲ୍ ’|

2. ଚୀନ୍ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଜନବହୁଳ ଦେଶ |

1.4 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଚୀନ୍ ପୃଥିବୀର ସର୍ବାଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ରଖିଛି। 1.3 ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 1 ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବେ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

3. ଚାଇନାର କିଛି ଅଂଶରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସକାଳ 10 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ |

ଏକ ବ୍ୟାପକ ଏବଂ ବୃହତ ଦେଶ ସତ୍ୱେ ଚାଇନାରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଟାଇମ୍ ଜୋନ୍ ଅଛି, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଚାଇନିଜ୍ ସମୟ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ପଶ୍ଚିମ ଦେଶରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସକାଳ 10 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ! ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ଏହା 6 ଘଣ୍ଟା, କାଶ୍ମୀରରେ ପଶ୍ଚିମଠାରୁ ପ୍ରାୟ 3000 ମାଇଲ ଦୂରରେ 6 ଘଣ୍ଟା |

4. ବୃଦ୍ଧ ଅଧିକାର ଆଇନ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିତାମାତା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ପରିଦର୍ଶନ ନକରିବା ବେଆଇନ୍ | ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥ୍ୟ ଅଟେ, ଯେହେତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ପ୍ରାଚୀନମାନେ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି କିମ୍ବା ବିଶ୍ରାମ ଗୃହରେ ରଖାଯାଏ |

5. ଚାଇନାର ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ଅଛି |

2014 ରେ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଇନାର ଅର୍ଥନୀତି ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ରପ୍ତାନିକାରୀ ଏବଂ କ୍ରୟ ଶକ୍ତି ଯୁଗଳତା ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତଥାପି, ନାମମାତ୍ର ଜିଡିପିରେ ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା, ଯାହା ସମୁଦାୟ ଜିଡିପି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି

Leave a Reply

Your email address will not be published.