ମାତ୍ର 25 ବୟସରେ ବିଲିୟନେୟାର ସାଜିଲେ ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ.ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ହୋଟେଲ OYO ରୂମସ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏବଂ ସିଇଓ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ

ଡ୍ରପଆଉଟରୁ ବିଲିୟନେୟାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସଫଳତା ଯାତ୍ରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଅଟେ | ଭାରତର 25 ବର୍ଷୀୟ ବିଲିୟନେୟାର ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ ହେଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ହୋଟେଲ ଶୃଙ୍ଖଳା, OYO ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏବଂ ସିଇଓ | ସେ 20 ବର୍ଷ ବୟସରେ ପୃଥିବୀ ସାରା ସୁଲଭ ହୋଟେଲ ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମାଧାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଏକ ଦର୍ଶନ ସହିତ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ସଫଳତାର ପଥରେ ଅଛନ୍ତି।

ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ କିପରି OYO ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ସେ ମାତ୍ର 10 ବର୍ଷ ବୟସରେ କୋଡିଂ ଆରମ୍ଭ କରିବାବେଳେ ରିତେଶ ବହୁତ କମ୍ ବୟସରୁ ଏକ ଟେକ୍ ଫ୍ରାକ୍ ଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଆଉ ଏକ ଉତ୍ସାହ ଥିଲା ସାରା ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରମଣ କରିବା | ସେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଲଭ ହୋଟେଲଗୁଡ଼ିକର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ଯାହା ଭାରତରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସେବା ଯୋଗାଇଥାଏ | ସୁଲଭ ହୋଟେଲଗୁଡ଼ିକ ଏସି, ୱାଇ-ଫାଇ, ଆରାମଦାୟକ ଶଯ୍ୟା ଏବଂ ଜଳଖିଆ ସୁବିଧା ଭଳି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ |

ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କିଛି କରିବା ପାଇଁ ଏହା ତାଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲା ତେଣୁ ସେ କିଛି ଉପଯୋଗୀ କରିବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଆବେଗ ସହିତ ଯାତ୍ରା ପ୍ରତି ଥିବା ପ୍ରେମକୁ ଏକତ୍ର କଲେ | ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା କାରଣ ସେ ଉଦ୍ୟୋଗୀତା ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଯେହେତୁ ସେ ତାଙ୍କର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ କିଛି ନିବେଶକଙ୍କୁ ଦେଖାଇଲେ ସେ 100,000 ଡଲାରର ଏକ ପାଣ୍ଠି ପାଇଲେ ଯାହା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା |

ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ

ଉଦ୍ୟୋଗୀତା ଏକ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ନୁହେଁ, ଏହାର ଯାତ୍ରା ଯେଉଁଠାରେ ଜଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ କୌଶଳ ସେଟ୍ ଶିଖିବା ଏବଂ ଉନ୍ନତି କରିବାକୁ ପଡିବ | ରିତେଶ ଓରାଭେଲ ଷ୍ଟେଜ୍ ଆରମ୍ଭ କରି ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ସୁଲଭ ହୋଟେଲ ଖୋଜିବା ଏବଂ ବୁକ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​| ସୁଲଭ ହୋଟେଲଗୁଡିକର ଏହି ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପକେଟ୍ ଅନୁକୂଳ ହୋଟେଲ ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ରିତେଶ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେବା କରୁନଥିଲେ |

 ଶୀଘ୍ର ସେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କଲେ ଯେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆତିଥ୍ୟ ସେବା ବିଷୟରେ ଏକ ଗଭୀର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ତେଣୁ ସେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଶହ ଶହ ହୋଟେଲ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ | ଏସବୁ ପରେ, ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ଆତିଥ୍ୟ ଶିଳ୍ପରେ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଅଣ-ମାନକ ସେବା ଏବଂ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତତା ତେଣୁ ସେ OYO ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ |

OYO ର ଧାରଣା

ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ “OYO ଆପଣଙ୍କ ନିଜ ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଛି” | ଏହା ପରେ ରିତେଶ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସାୟ ମଡେଲକୁ ଅପଡେଟ୍ କରି ଏହାକୁ ଏକ ଉନ୍ନତ ରୂପରେ ପରିଣତ କଲେ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ OYO ହୋଟେଲ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ସେମାନେ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ 1000 ରୁ ଅଧିକ ହୋଟେଲରେ ମାନକ ସୁବିଧା ସହିତ ସୁଲଭ କୋଠରୀ ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ OYO ସେହି ହୋଟେଲଗୁଡିକର କୌଣସି ମାଲିକାନା ନୁହେଁ | ଏହି ଧାରଣା ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ 23 ବର୍ଷ ବୟସରେ କୋଟିପତି କରିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.