Atal Pension Yojana ପଇସା ରଖିଥିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖନ୍ତୁ ବଦଳିଲା Atal Pension Yojana ନୂଆ ନିୟମ . ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର

ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା (APY) ଖାତା ଖୋଲିବା ନିୟମ 2022: ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ପଞ୍ଜୀକୃତ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନଙ୍କୁ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏକ ହଜାରରୁ 5000 ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନାମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନାରେ ସରକାର କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆୟକର ଦେଉଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହାର ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରହିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିୟମରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଜଡିତ 5 ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ:

ଯେଉଁମାନେ ଆୟକର ଦେବେ ସେମାନେ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ପାଇବେ ନାହିଁ |

ଆୟକର କିମ୍ବା ଦେୟ ଟିକସ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅକ୍ଟୋବର 1, 2022 ପରେ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଆର୍ଥିକ ସେବା ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଅଗଷ୍ଟ 10, 2022 ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

2. ଯଦି ଆୟକର ଦେୟକାରୀ 1 ଅକ୍ଟୋବର ପରେ APY ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲନ୍ତି ତେବେ କଣ ହେବ?

ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅକ୍ଟୋବର 1 ପରେ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେ ଆୟକର ଦେଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ଦେୟ ଦେଉଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ବନ୍ଦ ଦିନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ପରିମାଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରାଯିବ |

3 ଆୟକରଦାତାମାନେ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ୍?

ଯଦି ଆୟକରଦାତା ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ 1 ଅକ୍ଟୋବର 2022 ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍ 30 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଶେଷ ତାରିଖ ପରେ ପ୍ରାପ୍ତ ଆୟକରଦାତାଙ୍କ ଆବେଦନ ବାତିଲ ହେବ |

4 ଆୟକରଦାତାମାନେ APY ଖାତା ଖୋଲିବା ଉଚିତ କି?

ମୁଖ୍ୟତ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅଣାଯାଇଛି, ଯାହାର ଆୟ କମ୍ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପେନ୍ସନ୍ ସୁବିଧା ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି | ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସଂଯୋଗ କରି 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1000 ରୁ 5000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନ୍ସନ୍ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଅଧିକ ଆୟ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ଆୟକର ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (NPS) ପରି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଅବସର ପରେ ସେମାନେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନସନ୍ ଆକାରରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପାଇପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍ ପାଣ୍ଠି (ପିପିଏଫ୍) ର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ | ପିପିଏଫରେ, ଅବସର ସମୟରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ରାଶି ସହିତ ଟିକସମୁକ୍ତ ରିଟର୍ଣ୍ଣର ଲାଭ ମିଳିଥାଏ |

5 ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାର ଲାଭ କିଏ ନେଇପାରିବ |

ବିଦ୍ୟମାନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, 18 ବର୍ଷରୁ 40 ବର୍ଷ ବୟସର ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ନିକଟତମ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଡାକଘର ସେଭିଂ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲି ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ଯେପରି ଆମେ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲୁ, ଯେଉଁମାନେ ଆୟକର ଦିଅନ୍ତି ସେମାନେ 1 ଅକ୍ଟୋବର 2022 ରୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ 4 କୋଟି ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.