ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଦେଖିବେ ସକାଳକୁ ଚର୍ମ ହୀରା ଭଳି ଚମକିବ

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ | ଏଥିପାଇଁ, ଆପଣ ଚର୍ମରେ ଘରୋଇ ଜିନିଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ମାସ୍କ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ | ଏହା ସକାଳେ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ଚମକାଇବ |

ଫେସ୍ ମାସ୍କ: ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଚର୍ମ ଚମକିବ |

ସେହି ମହିଳାମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଦିନସାରା ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ, ସେମାନେ ରାତିରେ ସେମାନଙ୍କର ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ନେଇପାରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଘରେ ଉପଲବ୍ଧ କିଛି ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଭଲ ହେବ | ରାତିରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଚର୍ମରେ ଲଗାଇଲେ ଏହାର ହଜିଯାଇଥିବା ଚମକ ଫେରି ଆସିପାରେ | ସେହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କ’ଣ ଏଠାରେ ଜାଣ …

1.ଅଲିଭ୍ ତେଲ ମାସ୍କ |

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ, ତୁମର ପ୍ରିୟ ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ ରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା କୁଆଁରୀ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ମିଶାଇ ମୁହଁରେ ମସାଜ୍ କର | ଆପଣ କୌଣସି କ୍ରିମ୍ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ ନକରି ସିଧାସଳଖ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

2.ନଡିଆ ତେଲ |

ତୁମର ପ୍ରିୟ ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ ରେ ଏକ ଚାମଚ କୁମାରୀ ନଡିଆ ତେଲ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ଚାପିତ ନଡିଆ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ତୁମ ମୁହଁରେ ମାଲିସ୍ କର ଏବଂ ପରଦିନ ସକାଳେ ଧୋଇ ଦିଅ | ନଡିଆ ତେଲ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଏକ ସୁପରଫୁଡ୍ ପରି କାମ କରେ | ଏହା ଚର୍ମର ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିଥାଏ |

3.ଆଲୋ ଭେରା ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଫେସ୍ ମାସ୍କ |

ଆଲୋ ଭେରାରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଯଥା ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି ଏବଂ ଇ, ଆମିନୋ ଏସିଡ୍, ସାଲିସିଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏବଂ ଏନଜାଇମ୍ ଥାଏ | ଏହା ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, କୋଲାଜେନ୍ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ UV ରଶ୍ମିର କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ଏକ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲରୁ ତେଲକୁ ଚିପି ଏହାକୁ ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍ ସହିତ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ତୁମ ମୁହଁ ଏବଂ ବେକରେ ଲଗାନ୍ତୁ |

ସତର୍କତା: ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପ୍ୟାଚ୍ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ଆଲର୍ଜି ଅଛି କି ନାହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

4.କାକୁଡି ମାସ୍କ |

କାକୁଡି କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁପରଫୁଡ୍ | କାକୁଡି ରସ ଚର୍ମ ଉପରେ ଥଣ୍ଡା ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏହା କେବଳ ଚର୍ମର ଜଳ ସ୍ତରକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ପ୍ରଦାହକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଅଧା କାକୁଡିର ରସ ବାହାର କରି ଏକ ସୂତା ବଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ |

5.କଦଳୀ ଏବଂ କ୍ଷୀର ଚେହେରା ମାସ୍କ |

ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ହଳଦିଆ କ୍ଷୀର ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ପ୍ରତିକାର | ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଗୁଣ ଅଛି ଯାହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭାବରେ କାମ କରେ | ଏହା ବ୍ରଣକୁ ଭଲ କରିଥାଏ | ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଚାମଚ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀରରେ ଅଧା ଚାମଚ କଦଳୀ ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସୂତା ବଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ଟୋନର ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.