ଅଁଳା ରେ ଭରି ରହିଛି ଓଷଧୀୟ ଚମତ୍କାର ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତରୁ ନେଇ ତ୍ୱଚା ଓ ଚୁଟିକୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତ କରିଥାଏ

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଁଳା ର ଓଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ପଢି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଆମଲାକୁ ‘ଅମୃତଫଲ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ସହିତ ଆମଲାରେ କିଛି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ, ଯାହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଉପକାର କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ୍, ଆଇରନ୍, ଫସଫରସ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଇତ୍ୟାଦି ଉପାଦାନଗୁଡିକ ବହୁ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଏହି ଫଳ ଅନ୍ୟ ଔଷଧରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ | ଯଦିଓ ଏହାର ସ୍ୱାଦ ଅତ୍ୟନ୍ତ ତିକ୍ତ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପିଟା ଏବଂ ଚମକ ଭଳି ରୋଗକୁ ଭଲ କରିଥାଏ |

ଆମଲାର ଓଷଧୀୟ ଗୁଣ (ଆମଲା ର ଲାଭ)

ଆମଲା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଫଳ ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ଯାହା ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସରେ ଭରପୂର ଅଟେ | ଏହି ଫଳ ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଆମଲା ଖାଇବା ଆମ ମନକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆମର ସ୍ମୃତିକୁ ମଧ୍ୟ ସତେଜ କରିଥାଏ | ଆମଲାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିବାକୁ, ଏହାର କଞ୍ଚା ଫଳ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

1.ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ

ଆଖି ହେଉଛି ଭଗବାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ଅମୂଲ୍ୟ ଉପହାର | ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଆଖି ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଯଦି ଆପଣ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ, ଆଖିରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା, ଆଖି ଲାଲ ହେବା ଭଳି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି |

2.କେଶ ଝଡ଼ିବା ରୋକିବ

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଟେଲିଭିଜନରେ ଏହିପରି ଅନେକ ସାମ୍ପୁ ଏବଂ କଣ୍ଡିସନର ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖିଥିବେ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦରେ ଆମଲା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରେ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହିପରି ଅନେକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଆମଲାରେ ଉପସ୍ଥିତ, ଯାହା କେଶକୁ ମୋଟା ଏବଂ କଳା ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କେଶରେ ଶୁଷ୍କତା ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ |

3.ଯକୃତ ଶକ୍ତି

ଆମ ସୁସ୍ଥ ଶରୀରରେ ଯକୃତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଯକୃତ ବିଫଳତା କିମ୍ବା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ ନକରିବା ହେତୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଆମ ଶରୀରକୁ ଘେରି ରହିଥାଏ ଏବଂ ଆମର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଗୋଲମରିଚର ବ୍ୟବହାର ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | ବାସ୍ତବରେ ଗୋସ୍ବେରୀରେ ବିଷାକ୍ତ ଏସିଡ୍ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଯାହା ଯକୃତରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିଥାଏ |

4.ଚର୍ମ ପାଇଁ ଆମଲା ର ଉପକାର

ଚର୍ମ ରୋଗର ଉପଶମ ପାଇଁ ଆମଲାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଆପଣ ଆମଲା ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ପାଉଡର ତିଆରି କରି ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁମର ଚର୍ମ ସଫା ହୋଇଯିବ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ନଖ ବ୍ରଣ ଅଛି, ତେବେ ଆମଲା ପାଉଡରରେ ଅଳ୍ପ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଗୋଲାପ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ କିଛି ଦିନ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଏହା କରି ଆପଣ ନଖରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରଣ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଗୋସବେରୀରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଅଛି ଯାହା ରକ୍ତକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ଚମକ ଆଣିଥାଏ |

5.ଆମଲା ର ଲାଭ ମେଦବହୁଳତା ହ୍ରାସ କରେ

ଆଜିର ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମେଦବହୁଳତା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି | ମେଦବହୁଳତା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗୋଲମରିଚ ଖାଇପାରିବେ | ଆମଲା ରସ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଗଚ୍ଛିତ ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ଧୀରେ ଧୀରେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହା ସହିତ ଆମଲା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.