99% ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ କିପରି ଜଣେ ବିଷ ଖାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ଯାଇ ପାରିବ . ଜାଣନ୍ତୁ ଘରୋଇ ଉପାୟ

ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାର କିମ୍ବା କୌଣସି ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ସର୍ବଦା ଅବସାଦରେ ଥାଆନ୍ତି | ସବୁବେଳେ ଚାପରେ ରହିବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ | ଏବଂ ଚାପ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ନିଜକୁ ଟାଙ୍ଗନ୍ତି। କିମ୍ବା ବିଷ ଖାଆନ୍ତୁ | ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବିଷ ଖାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ |ପ୍ରଥମ ଚିକିତ୍ସା ଏହି ଚିକିତ୍ସା ମଣିଷକୁ ବିଷ ଖାଇବା ପରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ ରଖିପାରେ | ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷର ଜୀବନରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଟେନସନ ଏବଂ ଅସୁବିଧା ଅଛି | କିନ୍ତୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନୁହେଁ। ଆଜିର ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ ଜୀବନର ଅସୁବିଧା ସହି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାର ପଥ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ଆଜିକାଲି ଅନେକ ଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ନ ଥିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ବିବାହ ନକରିବାରୁ ଅନେକ ପୁଅ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବିଷ ଖାଇବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |

1. ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଷ ଖାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବାନ୍ତି କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାନ୍ତି କରେ, ପେଟରେ ଥିବା ବିଷ ବାହାରକୁ ଆସେ | ତେଣୁ, ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବାନ୍ତି କରିବା ପାଇଁ, ସୋରିଷ ମଞ୍ଜି ନେଇ ଭଲ ଭାବରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ | ପାଉଡରକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏକ ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ | କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିଷ ଖାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ସମାଧାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାମଚ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହି ସମାଧାନ ଦେବା ପରେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାନ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରିବେ | ଏବଂ ପେଟରେ ଯାଇଥିବା ବିଷ ବାହାରକୁ ଆସିବ |

2. ବିଷାକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବାନ୍ତି କରିବାକୁ, ଦୁଇ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ମୁଠାଏ ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏବଂ ଏହାକୁ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଦିଅ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯିଏ ବିଷ ଖାଇଛି ସେ ବାନ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରିବ | ଏବଂ ବାନ୍ତି ସହିତ ବିଷ ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସିବ | ଏହି ଦୁଇଟି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ଜଣେ ବିଷାକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିଷ ଖାଇବା ପରେ ବାନ୍ତି କରେ, ତେବେ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.