3 ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିଅର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ କାରଣରୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି

ଏଥିରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଜଣେ ବ୍ୟାଟିଂ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 24000 ରୁ ଅଧିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରନ୍ ସହ କୋହଲି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି | ବିରାଟ କୋହଲି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ 71 ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ 124 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ 10 ବର୍ଷ ଧରି ବିରାଟ କୋହଲି ଭାରତୀୟ ଦଳର ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। କୋହଲି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୀର୍ଘ ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ଡାଉନ୍ ସ୍ଥିତିରେ ଦଳ ପାଇଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସଫଳ କ୍ୟାରିୟର ହେତୁ ସେଠାରେ କିଛି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରରେ ଉତ୍କର୍ଷ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ | ଏଠାରେ ଆମେ ଏପରି 3 ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା |

3 ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଯେଉଁମାନେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିଅରକୁ ଉତ୍କର୍ଷ କରିପାରିବେ ନାହିଁ |

1. ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍

ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ଏହି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି | ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରି ସାମସନ ଜଣେ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍। 2015 ମସିହାରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଟି -20 ଗେମ୍ରେ ସାମସନ୍ ନିଜର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ 7 ଟି ODI ଏବଂ 16 ଟି -20 ଖେଳିଛନ୍ତି। ODI ରେ ସେ ହାରାହାରି 44.0 ରେ 176 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ଟି-୨୦ରେ ସେ ହାରାହାରି 21.14 ରେ 296 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ, ସେ ମଧ୍ୟ 3 ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିବାରୁ କୋହଲି ତାଙ୍କୁ ସେହି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବାକୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି।

2. ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର

ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ହେଉଛନ୍ତି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଖେଳାଳି ଯିଏ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରରେ ଉନ୍ନତି କରିପାରି ନଥିଲେ। ଆୟର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରି ଏକ-ଡାଉନ୍ ସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ କୋହଲି ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବାରୁ ଆଇୟରଙ୍କୁ ଅନେକ ଗେମ୍ରେ ବେଞ୍ଚକୁ ଗରମ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଆଗାମୀ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ମଧ୍ୟ ଆୟର ଦଳର ଅଂଶ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ରିଜର୍ଭ ଖେଳାଳି, ଯେହେତୁ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ 3 ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବାଛିଛନ୍ତି।

3. ଦୀପକ ହୁଡା

ଏହି ତାଲିକାରେ ଦୀପକ ହୁଡା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଖେଳାଳି। ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରି ଦୀପକ ହୁଡା ମଧ୍ୟ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍। ଜୁନ୍ 2022 ରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଏକ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଖେଳରେ ହୋଦା କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ 3 ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ବାହାରିଥିଲେ। ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ 57 ବଲରୁ 104 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ମ୍ୟାଚରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଶତକ ମାରିଥିଲେ। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 12 ଟି ଟି-୨୦ ଖେଳ ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ହାରାହାରି 41.86 ରେ 293 ରନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 155+ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି, ହୁଡା ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ସର୍ବଦା ଭାରତ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ | ଅବଶ୍ୟ, ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ଉପଲବ୍ଧ କମ୍ ଦାଗ ହେତୁ ସେ ପ୍ରାୟତ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରୁ ଶେଷ ହୁଅନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.