ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ର ତଳେ ବି ବୋହିଥାଏ ନଦୀ . ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କର ବଡ ଖୋଜ

ଏହି ଜିନିଷ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ନଦୀଗୁଡ଼ିକ ସମୁଦ୍ରର ତଳ ଭାଗରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ପରି ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହା ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଜଣା ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏତେ ବଡ଼ ନଦୀ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି | ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସେଗୁଡିକ ବହୁତ ଲମ୍ବା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବେଗରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହିପରି ଏକ ନଦୀ ପ୍ରଥମେ ମେକ୍ସିକୋରେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ନାମ ସେନୋଟ୍ ଆଞ୍ଜେଲିନା ଥିଲା | ଏହା ଯେକୌଣସି  ନଦୀ ପରି | ଏହା ସମୁଦ୍ରରେ 115 ଫୁଟ ତଳକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହାର ଜଳ ସତେଜ କିନ୍ତୁ ଲୁଣିଆ

ସମୁଦ୍ର ତଳେ ବିଶ୍ୱର ଷଷ୍ଠ ବୃହତ୍ତମ ନଦୀ |

ସେହିଭଳି ବିଶ୍ୱର ଷଷ୍ଠ ବୃହତ୍ତମ ନଦୀ କଳା ସାଗର ତଳେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଯାହା ସମୁଦ୍ର ତଳେ 100 ଫୁଟ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହାର ଗତି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 04 ମାଇଲ ଅଟେ | ଏହା ଥରେ ଏହାର କରେଣ୍ଟର ବେଗରେ 22,000 ଘନ ମିଟର ଜଳ ବହନ କରେ | ଏହାର ମୋଟେଇ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ 0.6 ମାଇଲ ହୋଇଯାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ରୋତ ଅଛି, ଯାହା ସମୁଦ୍ରର ତଳ ଭାଗରେ ଏକ ନଦୀ ଆକାରରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି | ତେବେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ହ୍ରଦ ଓ ଜଳପ୍ରପାତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

ନଦୀଗୁଡ଼ିକ କିପରି ସମୁଦ୍ର ତଳେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ |

ସର୍ବଶେଷରେ, ସମୁଦ୍ରରେ ନଦୀ ଜନ୍ମ ହେବାର କାରଣ କ’ଣ? ସମୁଦ୍ର ଜଳ ବ୍ୟତୀତ ଏହା କିପରି ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ? ଏହାର ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ କିପରି ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ଏଗୁଡିକ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ – ଯାହା ପ୍ରାୟତ  ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଉଠିଥାଏ |

କଳା ସମୁଦ୍ର ନଦୀ

ସମୁଦ୍ରରେ ନଦୀ ଗଠନର ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଛି – ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସମୁଦ୍ର ଜଳର ଘନତା ଭିନ୍ନ | କାରଣ ସମୁଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପାଣିରେ ଲୁଣର ପରିମାଣ ଭିନ୍ନ ଅଟେ |

ଜଳର ଘନତା ଦ୍ୱାରା ସ୍ରୋତ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ |

ଯେତେବେଳେ ସମାନ ଘନତ୍ୱର ପରିମାଣ ଏକତ୍ର ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ, ସେମାନେ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ କରେଣ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି | ବେଳେବେଳେ ସମୁଦ୍ରର ଅନେକ ଛୋଟ ସ୍ରୋତ ଏକତ୍ର ହୋଇ ଏକ ବଡ଼ କରେଣ୍ଟ ଗଠନ କରି ପ୍ରବାହିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ | ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ସମୁଦ୍ର ସହିତ ଥିବାବେଳେ ଅଲଗା ଦେଖାଯାନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ଅଲଗା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

ଜଳର ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହେତୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି |

ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ସମୁଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସମାନ ଢଙ୍ଗରେ ପଡ଼େ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଜଳ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଏବଂ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ରୋତ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ସ୍ରୋତଗୁଡ଼ିକ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ପ୍ରବାହିତ ପବନ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ |

ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ |

ତୃତୀୟ କାରଣ ହେଉଛି ପୃଥିବୀର ଅକ୍ଷରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ | ଏଥିରୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ରୋତ ଗଠନ ହୁଏ ଏବଂ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ହେତୁ ସମୁଦ୍ର ସ୍ରୋତଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ  ଉତ୍ତର ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ଘଣ୍ଟା ବୁଲାଇ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ଘଣ୍ଟା ବିରୋଧୀ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ |

ଗଲ୍ଫ କରେଣ୍ଟ ହେଉଛି ସମୁଦ୍ରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନଦୀ |

ନଦୀ କିମ୍ବା ଯାହା ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଅଧିକ ଜଣାଶୁଣା ହେଉଛି ଗଲ୍ଫ୍ କରେଣ୍ଟ୍ | ଏହା ଏତେ ବଡ ଯେ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ନଦୀ ଏକତ୍ର ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗଲ୍ଫ୍ କରେଣ୍ଟ୍ର ଆକାର ବଡ଼ ରହିବ | ଏହି ଝରଣାର ଜଳର ରଙ୍ଗ ନୀଳ ଅଟେ | ତେଣୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି | ମହାକାଶରେ ବୁଲୁଥିବାବେଳେ ଉପଗ୍ରହ ଏହାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଧରିଥାଏ |

ଏହା ଏକ ଗରମ ଜଳ ନଦୀ |

ଏହି ନଦୀ ପୂର୍ବ ଆମେରିକା ଉପକୂଳ ଦେଇ ଉତ୍ତର ୟୁରୋପ ଆଡକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହାର ଜଳ ଗରମ ଅଟେ | ଏହି କାରଣରୁ, ଲଣ୍ଡନ ଏବଂ ପ୍ୟାରିସରେ ଥଣ୍ଡା ଟିକେ କମିଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ନରୱେ ବନ୍ଦରଗୁଡିକରେ ତୁଷାରପାତ ହୁଏ ନାହିଁ |

ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ରୋତ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ବ୍ରାଜିଲ କରେଣ୍ଟ, ଜାପାନ କରେଣ୍ଟ, ଉତ୍ତର ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ କରେଣ୍ଟ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର କରେଣ୍ଟ ହେଉଛି ପୃଥିବୀର ପ୍ରମୁଖ ସମୁଦ୍ର ସ୍ରୋତ କିମ୍ବା ନଦୀ | ଶୀତଳ ଲାବ୍ରାଡୋର କରେଣ୍ଟ ଆର୍କଟିକ୍ ସାଗରରୁ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହା ସହିତ ବରଫର ବଡ଼ ଆଇସବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ବହନ କରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.