ମହିଳାମାନେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍. ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଦୁଃଖରେ ଭରିଯିବ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ପରମ୍ପରା ଅଛି, ଯାହା ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଚାଲିଆସୁଛି, ପରମ୍ପରା ଯାହା ଆଜିର ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଲୋକମାନେ ଏହି ସମସ୍ତ ପରମ୍ପରା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ପୃଥକ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଯଦିଓ ଦେଖାଯାଏ, କେତେକ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପରମ୍ପରାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି କେବଳ ଓଡ଼ିଆ ପରମ୍ପରା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖନ୍ତି, | ଆମର ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ସିନ୍ଦୁର ବିଷୟରେ ଅନେକ ନିୟମ ଏବଂ ନିୟମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ମହିଳାମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନିୟମ ମାନନ୍ତି ନାହିଁ, ସେହି ମହିଳାମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ |

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି, ଦୁଷ୍ଟ ଶକ୍ତି ସେହି ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ବାତାବରଣ ରହିଥାଏ, ଏହା ସହିତ ସେହି ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ହୋଇଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିୟମଗୁଡିକ ପାଳନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଏହି ନିୟମ ମାନନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଟଙ୍କା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବୟସ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହିଳାମାନେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସମୟରେ କେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡିକ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ |

1.ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କର ସିନ୍ଦୁର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଏହା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯଦି ଏହା କରାଯାଏ, ତେବେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ।

2.ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବିବାହିତ ମହିଳା ସିନ୍ଦୁର କିଣନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ କେବଳ ନିଜ ଟଙ୍କା ସହିତ ସିନ୍ଦୁର କିଣିବା ଉଚିତ୍, ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ଟଙ୍କା ଠାରୁ କିଣାଯାଇଥିବା ସିନ୍ଦୁର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

3.ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଉପହାର ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ସିନ୍ଦୁର ଆଦୌ  ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପରି ଏହି ନିୟମ ମାନିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ, ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଏହି ନିୟମ ମାନନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ଯଦି ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ଏହି ନିୟମ ମାନନ୍ତି ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ କେବଳ ବିଚାର କରନ୍ତି ଥଟ୍ଟା, ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମଗ୍ର ଜୀବନ ଦୁଖରେ ବିତାଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.