ବିନା ଅଲ୍ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡରେ ଜାଣନ୍ତୁ ପେଟରେ ପୁଅ ଅଛି କି ଝିଅ . କେତୋଟି ଲକ୍ଷଣରୁ ଜନାପଡିବ ଘରକୁ ରାଜକୁମାର ଆସିବ କି ରାଜକୁମାରୀ

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ହୁଅନ୍ତି, ସମଗ୍ର ପରିବାର ତାଙ୍କ ସହିତ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱପ୍ନ ବୁଣିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଛୋଟ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସୁଥିବା ଅତିଥି ଟିକିଏ ରାଜକୁମାର କିମ୍ବା ରାଜକୁମାରୀ ହେବେ, ପ୍ରସବ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଏକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଥାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ପୂର୍ବରୁ ଶିଶୁର ଲିଙ୍ଗ ଜାଣିବା ଅପରାଧ ଅଟେ |ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥା ପାରମ୍ପାରିକ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିବୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଶିଶୁର ଲିଙ୍ଗ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି |

ଗର୍ଭରେ ପୁଅ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ :

ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁ ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅ ,ଏହାକୁ 100% ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ତା’ପରେ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଆଧାରରେ, ଲୋକମାନେ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଏକ ବାଳକ ବିଷୟରେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରୁଛନ୍ତି:

1. ବେଲି ଆକାର

ଯଦି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପେଟ ଭାରୀ ଏବଂ ତଳକୁ ଝୁଲିଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭରେ ଏକ ପୁଅର ଉପସ୍ଥିତିର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ |

2.ଚର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଚର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାଧାରଣ ଅଟେ | ତଥାପି, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଗର୍ଭରେ ପୁଅ ଥାଏ, ତେବେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଦାଗ, ବ୍ରଣ ଏବଂ ଦାଗ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ ଶୁଖିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

3. ସ୍ତନ ଆକାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ, ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ହରମୋନ୍ ହେତୁ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ | ଏହି ସମୟରେ, ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ତନର ଆକାର ବଢିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ତଥାପି, ଉଭୟ ସ୍ତନର ଆକାରରେ ସାମାନ୍ୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ଯଦି ଡାହାଣ ସ୍ତନ ବାମ ସ୍ତନଠାରୁ ବଡ ଏବଂ ଭାରୀ, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭରେ ପୁଅ ହେବାର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

4. ଥଣ୍ଡା ପାଦ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ହାତ

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଥଣ୍ଡା ପାଦ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ହାତ ଗର୍ଭରେ ପୁଅର ଉପସ୍ଥିତିର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

5. ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା

ଯଦିଓ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଗର୍ଭରେ ପୁଅ ଥାଏ, ମସଲାଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଲୁଣିଆ ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ |

6. ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ

ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଅବିନାଶ ଶିଶୁର ହୃଦୟ ଏକ ମିନିଟରେ ପ୍ରାୟ 140 ଥର ଆଘାତ କରେ | ଯେହେତୁ ପୁଅମାନଙ୍କର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଧୀର, ଯଦି ଶିଶୁର ହୃଦୟ ମିନିଟରେ 140 ଥର କମ୍ ଆଘାତ କରେ, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଏକ ବାଳକର ଚିହ୍ନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଗର୍ଭରେ ଏକ ଝିଅ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ |

ଯେପରି ଗର୍ଭରେ ପୁଅର ଉପସ୍ଥିତି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ, ସେହିଭଳି ଗର୍ଭରେ ଝିଅ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରେ | ଗର୍ଭରେ ଝିଅ ର ଉପସ୍ଥିତିର କେତେକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ:

1. ଦ୍ରୁତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ

ଗର୍ଭରେ ଥିବା ପୁଅ ଅପେକ୍ଷା ଝିଅର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ତୀବ୍ର ଅଟେ | ଯଦି ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ସ୍କାନ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁର ହୃଦୟ ଏକ ମିନିଟରେ 140 ରୁ ଅଧିକ ଥର ଆଘାତ କରୁଛି, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଝିଅର ଚିହ୍ନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

2. ବାନ୍ତି

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବାନ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ବାନ୍ତି ହେବାର ସମସ୍ୟା ଗର୍ଭରେ ଝିଅ ହେବାର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ।

3. ବେଲି ଆକାର

ଯଦି ତୁମେ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବାବେଳେ ତୁମର ପେଟ ଗୋଲାକାର ଏବଂ ବଢିଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଝିଅର ଚିହ୍ନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ |

4. ମନୋବଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଗର୍ଭରେ ଝିଅ ଥିବାବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ମନୋବଳ ବଦଳିଯାଏ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରୋଧ, କ୍ରୋଧ, ଚାପ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ

5. ସ୍ତନ ଆକାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ତନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତୁ, ଏହା ଶିଶୁର ଲିଙ୍ଗ ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବାମ ସ୍ତନର ଆକାର ଆପଣଙ୍କ ଡାହାଣ ସ୍ତନଠାରୁ ବଡ, ତେବେ ଏହା ଏକ ଝିଅ ସନ୍ତାନ ହେବାର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ |

6. ରସୁଣ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା

ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ରସୁଣ ଖାଇବା ପରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବଦଳି ନଥାଏ, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ  ଯେ ଗର୍ଭରେ ଏକ ଝିଅ ଅଛି | ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଗର୍ଭରେ ଏକ ପୁଅ ଥାଏ, ଶରୀରର କେଶ ଫୋଲିକଲରୁ ଗନ୍ଧ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

7. ମିଠା ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା

ଯଦି ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ହଠାତ୍ ମିଠା ଜିନିଷ (ମିଠା, ଚକୋଲେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି) ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭରେ ଝିଅ ହେବାର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.