ବିବାହିତା ମହିଳା କାହିଁକି ଲଗାଇଥାଏ ସିନ୍ଦୁର . ବିଜ୍ଞାନ କହୁଛି ସିନ୍ଦୁର ଲାଗିବାର ଅଛି ଅନେକ ଉପକାର

ସିନ୍ଦୁର ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିବାହର ପ୍ରତୀକ | ଏହା ମହିଳାଙ୍କ କେଶର ବିଭାଜନ ସହିତ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ | ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ସିନ୍ଦୁର ପିନ୍ଧନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସେ ବିବାହିତ, ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି | ଏବଂ ସେହି କାରଣରୁ ଅବିବାହିତା ମହିଳା ଏବଂ ବିଧବାମାନେ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | କପାଳରେ ସିନ୍ଦୁର ଦାଗ କରିବା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘାୟୁତା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛାକୁ ସୂଚିତ କରେ | ଏହି ସାଙ୍କେତିକ ମହତ୍ତ୍ to ସହିତ, ସିନ୍ଦୋର ପିନ୍ଧିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଜଣାଶୁଣା ଯାହା ବିଷୟରେ କମ୍ କୁହାଯାଏ | ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ, କଦଳୀ, ଚୂନ, ଚନ୍ଦନ (ବାଲୁକା କାଠ) ଏବଂ ବହୁତ କମ୍ ପରିମାଣର ମର୍କୁର ପରି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନ ବ୍ୟବହାର କରି ସିନ୍ଧୋର ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା | ବୁଧ ଲାଲ ରଙ୍ଗକୁ ଅଧିକ ସମୟ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଲାଭ

1.ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

2.ଶାରୋନି ଦାସଗୁପ୍ତଙ୍କ ‘ସେମିଓଟିକ୍ ଷ୍ଟଡି ଅଫ୍ ସିଣ୍ଡୋର’ ଶୀର୍ଷକ ଏକ 2017 ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଭାବନା ବଢିଥାଏ

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି, “ଯେଉଁଠାରେ ସିଣ୍ଡୋର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ, ତାହା ପିଟୁଇଟାରୀ ଗ୍ରନ୍ଥି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଯାହା ସମସ୍ତ ଭାବନାର କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିସ୍ମୟକର କାରଣ ରହିଛି ଯାହା ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଆଡକୁ ପ୍ରେରିତ କରିଥାଏ।”

3.ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସିନ୍ଦୂର ପିନ୍ଧିବା କପାଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଅବାଞ୍ଛିତ ଜଳକୁ ବାହାର କରି ମହିଳାଙ୍କ ଏକାଗ୍ରତାର ଶକ୍ତି ବ ବଢ଼ାଇଥାଏ

4.ଆୟୁର୍ବେଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା କପାଳରେ ଥିବା ଚକ୍ର ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହକୁ ନେଇଥାଏ |

5.କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିନ୍ଦୋରରେ ଥିବା ମର୍କୁରୀ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରାଯାଏ ଯେ ଧାତୁ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ବଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.