କାହିଁକି ମିଶୁ ନାହାନ୍ତି ଏହି ଦୁଇ ଜଳରାଶି . କଣ କହୁଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ପୂର୍ବରେ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମରେ ଓସେନିଆ ଏବଂ ଏସିଆ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗର ପୂର୍ବରେ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଏବଂ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ର, ଯାହା ପ୍ରାୟ 165 ନିୟୁତ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଟେ | ଏହାର ହାରାହାରି ଗଭୀରତା 4,280 ମିଟର | ପ୍ରାୟ 107 ନିୟୁତ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ହାରାହାରି ଗଭୀରତା 3,646 ମିଟର ସହିତ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି |

ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର ଗ୍ରହର ମହାସାଗରକୁ ପୃଥକ ନାମ ଦେଇଛୁ, ବାସ୍ତବରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ, ଏବଂ ସ୍ରୋତଗୁଡ଼ିକ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜଳକୁ ମିଶ୍ରିତ କରେ | ତଥାପି, ଗ୍ରହର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହାସାଗର ଏବଂ ସମୁଦ୍ରର ନିଜସ୍ୱ ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆଟଲାଣ୍ଟିକର ଭୂପୃଷ୍ଠର ଲୁଣିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଏବଂ ଭାରତ ମହାସାଗରଠାରୁ ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ ଲୋହିତ ସାଗର ଏବଂ ଭୂମଧ୍ୟସାଗରର ଆବଦ୍ଧ ଜଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୁଣିଆ ଅଟେ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରୁ ନିମ୍ନ ଲୁଣିଆ ଜଳ ସହଜରେ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ଷା ବଦଳିବା ଅପେକ୍ଷା ଜଳ ଶୀଘ୍ର ବାଷ୍ପୀଭୂତ ହୁଏ |

କେପ ହର୍ନ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ପାସିଫିକ୍ ‘ସାକ୍ଷାତ’ କରନ୍ତି | ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ, ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେଣ୍ଟ ପଶ୍ଚିମରୁ ପୂର୍ବକୁ ଜଳ ପରିବହନ କରିଥାଏ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରୁ ଆଟଲାଣ୍ଟିକକୁ ଯାଇଥାଏ | କେପ ହର୍ନ ବୁଲିବା ଏକ ଅଶାନ୍ତ, ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାତ୍ରା ଯାହା ଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି | ପାନାମା କେନାଲ ନିର୍ମାଣ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଏବଂ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ର ଦେଇ ଏହା ଏକମାତ୍ର ମାର୍ଗ ଥିଲା।

ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓଗୁଡିକ ଆପଣ ହୁଏତ ଅନଲାଇନରେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ଜଳ ପରସ୍ପର ସହିତ ବୁଲୁଛି, ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ମିଳନ ସ୍ଥାନ ବୋଲି ଦାବି କରି ପ୍ରକୃତରେ ହାଲୁକା ରଙ୍ଗର, ତରଳ ପଦାର୍ଥର ମଧୁର ଜଳକୁ ଅନ୍ଧାର, ଲୁଣିଆ ମିଳୁଥିବା ତରଳ ପଦାର୍ଥରୁ ଦେଖାଉଛି | ଆଲାସ୍କା ଗଲ୍ଫରେ ସମୁଦ୍ର ଜଳ (ଏବଂ ସମୟ ସହିତ, ସ୍ରୋତ ଏବଂ ଏଡିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ) | ଏହି ମୂଳ ଭିଡିଓ 2015 ରେ ସୁଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଏବଂ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ର ମିଟିଂ ପଏଣ୍ଟ ଭାବରେ ଭୁଲ ଭାବରେ ଭୁଲ ଭାବରେ ଭୁଲ ଭାବରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.