ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶାକୁ କେଉଁ ଉଦେଶ୍ୟ ରଖି ଆସିଥିଲେ ଏଲିଏନ୍ସ. କେଉଁ ଜିଲାରେ ମିଳିଥିଲା ସଂକେତ

1947 ମସିହାରେ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତାର ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏକ UFO (ଅଜ୍ଞାତ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଅବଜେକ୍ଟ) ଓଡିଶାର ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଅନେକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାଳ୍ପନିକ କାହାଣୀ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହି ଘଟଣାରେ ଦେଶର ଅଶାନ୍ତ ଇତିହାସର ପୃଷ୍ଠାରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିବା ଘଟଣାର ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ସ୍ଥାନୀୟ କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାରମ୍ପାରିକ ଖଜୁରୀ ପତ୍ର ଖୋଦ ଆକାରରେ ସଂରକ୍ଷିତ କରାଯାଇଥିଲା |

‘ଯନ୍ତ୍ରା-ପୁରଷା’ (ବିଦେଶୀ ରୋବଟ୍ ପରି ଜୀବ) ର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଭୁଲିଯାଇଥିବା କାହାଣୀକୁ ଚିତ୍ରଣ କରି ସେହି ବିରଳ ଖୋଦିତ ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟଙ୍ଗ, ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଆର୍ଟ ଏବଂ ଚିତ୍ରନାଟ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ‘ଦି ଅବଲିଟେରୀ ଜର୍ନାଲ୍’ (ବ୍ଲାଫ୍ଟ ପବ୍ଲିକେସନ୍ସ) ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି | । ପୁରୀରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଚଳାଉଥିବା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ‘ପଟ୍ଟାଚିତ୍ରା’ କଳାକାର ପାଚାନନା ମୋହରାନା, ବିଦେଶୀ ପରିଦର୍ଶକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମହାକାଶଯାନର ସ୍କେଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଯାହାକି ନୟାଗଡ଼ର ଏକ ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା |

କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଏହି ଘଟଣାର ମାତ୍ର ଏକ ମାସ ପରେ, ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋର ରୋଜୱେଲ ନିକଟରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥଲା। ବିଶ୍ “ର ଯେକୌଣସି ଠାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ“ UFO ଦୃଶ୍ୟ ”ର ସବୁଠାରୁ ସୁ-ପ୍ରଚାରିତ ଏବଂ ବିବାଦୀୟ ବିଷୟ ମଧ୍ୟରେ, ଆମେରିକା ବାୟୁସେନା ଥରେ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରୁ ଏକ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍ ସସ୍ ଧରିଥିବାର ଦାବି କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା ​​| ମହାକାଶଯାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ଏକ ପ୍ରକାର ଭ୍ରମଣ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଆକାଉଣ୍ଟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ମୋହରାନାଙ୍କ କଳା କାରନାମା କୁହାଯାଉଛି।

ଯଦି ସ୍ଥାନୀୟ କାହାଣୀକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ବହିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଦେଶୀମାନେ ଫେରିବା ଏବଂ ମହାକାଶଯାନ ଛାଡିବା ପରେ ଯୁବକମାନେ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ‘ତାଲା ପଟ୍ଟାଚିତ୍ରା’ କଳାକାରଙ୍କ ସହ ବସିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଜୀବିତ ଥିବା ଜୀବମାନଙ୍କର ଯତ୍ନର ସହ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ – ବିଭିନ୍ନ ବରଂ ଆନ୍ଥ୍ରୋପୋମୋର୍ଫିକ୍ ରୋବଟ୍, କିମ୍ବା ବୋଧହୁଏ, ଧାତୁ ସୁଟ୍ରେ ଥିବା ଜୀବ | ଖଜୁରୀ ପତ୍ରର ଏକ ଖୋଦିତ ଚିତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ‘ଯନ୍ତ୍ର-ପୁରଷା’ ସ୍ପେସସୁଟ୍ ପିନ୍ଧି ପିନ୍ସର ଭଳି ହାତ ବଢିବା ପରି ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି |

ଏଲିଏନ୍ସର ମୁଣ୍ଡରୁ ବାହାରୁଥିବା ହେମିସଫେରିକାଲ୍ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ଖୋଦିତରେ ବାରମ୍ବାର ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ | କେତେକ ବିଦେଶୀଙ୍କର ବଲ ଆକୃତିର ହାତ ଥିବା ପରି ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ଆଙ୍ଗୁଠି ବିଶିଷ୍ଟ ହାତରେ ଦେଖାଯାଏ |ରାକେଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପାଦିତ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ନୟାଗଡ଼ ଘଟଣା ଭାରତରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି  ସ୍ଥାନରେ ଅଧ୍ୟୟନ କିମ୍ବା ପ୍ରଚାର କରାଯାଇ ନାହିଁ, ଯେପରିକି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ଶେଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

“ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସାତ୍ମକ ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳା, ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ, ନୂତନ ସ୍ୱାଧୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ବିତର୍କ, ରାଜମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଦିବାସୀ ବିଦ୍ରୋହର ସମ୍ଭାବନା, ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟରେ ଏକୀଭୂତ କରିବାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ରାଜନତିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କୌତୁକିଆ  ରିପୋର୍ଟ ଅନ୍ୟଥା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଇପାରେ ବୋଲି କୌଣସି ପ୍ରେସକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କର |

Leave a Reply

Your email address will not be published.