କୁଆଡେ ଉଭେଇଗଲା ମାଲେସିଆ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ବିମାନ 370 . ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିନି ସନ୍ଧାନ

ମାର୍ଚ୍ଚ 8, 2014 ରେ କୁଆଲାଲମ୍ପୁରରୁ ବେଜିଂ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ମାଲେସିଆ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର 370 ନିଖୋଜ, ଯାହାକୁ MH370 ନିଖୋଜ, ମାଲେସିଆ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନର ନିଖୋଜ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। 227 ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ 12 ଜଣ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ବୋଇଙ୍ଗ 777 ନିଖୋଜ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପଶ୍ଚିମ ଭାରତ ମହାସାଗରରୁ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରୟାସ ଚାଲିଛି। 370 ବିମାନର କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପ୍ରକୃତି ଏପରି ଯେ ଏହା ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନିଖୋଜ ବିମାନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି |

ଅଦୃଶ୍ୟତା ଏବଂ ସନ୍ଧାନ |

ଉଡ଼ାଣ 370 ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ 12:41 ରେ ଉଡ଼ିଗଲା ଏବଂ 1:01 AM ରେ 10,700 ମିଟର (35,000 ଫୁଟ) ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିଲା | ବିମାନର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରସାରଣ କରୁଥିବା ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ଆଡ୍ରେସିଂ ଆଣ୍ଡ ରିପୋର୍ଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ (ACARS) ଏହାର ଶେଷ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ସକାଳ 1:07 ରେ ପଠାଇଲା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା | କ୍ରୁଙ୍କ ଶେଷ ଭଏସ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ସକାଳ 1:19 ରେ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ 1:21 ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଥିବା ବିମାନର ଟ୍ରାନ୍ସପଣ୍ଡର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ଯେପରି ବିମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଭିଏତନାମ ଆକାଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲା। ସମୁଦ୍ର ପୂର୍ବାହ୍ନ 1:30 ରେ ମାଲେସିଆର ସାମରିକ ଏବଂ ବେସାମରିକ ରାଡାର ବିମାନଟି ଟ୍ରାକିଂ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମାଲାୟ ଉପଦ୍ୱୀପ ଉପରେ ଏବଂ ପରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରାଇଟ୍ ଉପରେ ଉଡ଼ିଗଲା | ପୂର୍ବାହ୍ନ 2:22 ରେ ମାଲେସିଆର ସାମରିକ ରାଡାର ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଉପରେ ବିମାନ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ହରାଇଲା | ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଜିଓଷ୍ଟେସନାରୀ କକ୍ଷପଥରେ ଥିବା ଏକ ଇନମାରସାଟ ଉପଗ୍ରହ 370 ବିମାନରୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ସଙ୍କେତ ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ବିମାନଟି 8:11 ରେ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲା ​​|

ବିମାନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସନ୍ଧାନ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ସ୍ଥିର ହେବା ପରେ ଟ୍ରାନ୍ସପଣ୍ଡର ବନ୍ଦ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ 370 ବିମାନ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗଲା, ସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରୟାସ ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରାଇଟ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରକୁ ଚାଲିଗଲା | ମାର୍ଚ୍ଚ 15 ରେ, ବିମାନଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ହେବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ, ଇନମାରସାଟ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିଲା | ସଙ୍କେତର ବିଶ୍ଳେଷଣ ବିମାନକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଖୋଜି ପାରିଲା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସ୍ଥିର କଲା ଯେ ବିମାନଟି ଦୁଇଟି ଆର୍କରେ ଯେକୌଣସି  ସ୍ଥାନରେ ହୋଇଥାଇପାରେ, ଗୋଟିଏ ଜାଭା ଦକ୍ଷିଣରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଭିଏତନାମରୁ ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ | ଏହା ପରେ ସନ୍ଧାନ କ୍ଷେତ୍ର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ, ପଶ୍ଚିମ ଚୀନ୍, ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ବିସ୍ତାର କରାଯାଇଥିଲା | ମାର୍ଚ୍ଚ 24 ରେ ମାଲେସିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଜୀବ ରଜାକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ତିମ ସଂକେତର ବିଶ୍ଳେଷଣକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଇନମାରସାଟ ଏବଂ ୟୁ.କେ. ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ତେଣୁ, ବିମାନରେ କେହି ବଞ୍ଚି ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସମ୍ଭବ ଥିଲା |

ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ସ୍ଥାନର ଦୂର ସ୍ଥାନ ଦ୍ୱାରା ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ଖୋଜିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍ 6 ରୁ ଏକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଜାହାଜ ପଶ୍ଚିମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପର୍ଥଠାରୁ ପ୍ରାୟ 2,000 କିଲୋମିଟର (1200 ମାଇଲ୍) ବୋଇଙ୍ଗ 777 ର ଫ୍ଲାଇଟ୍ ରେକର୍ଡର୍ (କିମ୍ବା “କଳା ବାକ୍ସ”) ରୁ ଅନେକ ଆକାଶବାଣୀ ପିଙ୍ଗ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲା ​​| ଇନମାରସାଟ ତଥ୍ୟର AAIB ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ମଧ୍ୟ ବିମାନରୁ ଆଂଶିକ ସଙ୍କେତ ପାଇଲା ଯାହା ସକାଳ 8:19 ରେ ଆକାଶବାଣୀ ପିଙ୍ଗର ଅବସ୍ଥାନ ସହିତ ସମାନ, ଯାହା ଶେଷ ଏପ୍ରିଲ୍ 8 ରେ ଶୁଣାଗଲା ଯଦି ସିଗନାଲ୍ 370 ବିମାନରୁ ଆସିଥାନ୍ତା, ଫ୍ଲାଇଟ୍ ରେକର୍ଡର୍ ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ ଜୀବନ ଶେଷରେ ସମ୍ଭବତ। | ଏକ ରୋବୋଟିକ୍ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା | ଅବଶ୍ୟ, ପିଙ୍ଗଗୁଡିକ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା, ବୁଡ଼ାଜାହାଜରେ କ br ଣସି ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ନଥିଲା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆକାଶବାଣୀ ଉପକରଣରେ ଏକ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ କେବୁଲ୍ ପିଙ୍ଗ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.