କଳ୍ପନାଙ୍କ ମରିବା ପଛରେ କଣ ଥିଲା କାରଣ . NASA ଲୁଚେଇଥିଲା ସାରା ଦୁନିଆକୁ ସତ

18 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ଦିନ, ନାସାର ସ୍ପେସ୍ ସଟଲ୍ କଲମ୍ବିଆ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ପୁନନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସମୟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇ ମହାକାଶକୁ ଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ମହିଳା କାଲପାନା ଚାୱଲାଙ୍କ ସମେତ ଏହାର ସମସ୍ତ ସାତଜଣ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା। 16 ଦିନିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମିଶନ ପରେ ଫେବୃଆରୀ 1, 2003 ରେ ପ୍ରାୟ 7:30 PM IST ରେ ସ୍ପେସ୍ ସଟଲ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ସ୍ପେସ୍ ସଟଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ 1986 ମସିହାରେ ଘଟିଥିବା ସ୍ପେସ୍ ସଟଲ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ସାଂଘାତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ବିମାନଟି 73 ସେକେଣ୍ଡରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା।

ଫ୍ଲୋରିଡାର କେନେଡି ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଜାନୁଆରୀ 16, 2003 ରେ STS-107 ମିଶନ୍ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହାର 15 ଦିନ, 22 ଘଣ୍ଟା, 20 ମିନିଟ୍, 32 ସେକେଣ୍ଡରେ କକ୍ଷପଥରେ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​| ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିଲା ​​| ଆବର୍ଜନା ପାଇଁ ଏକ ବିଶାଳ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା |

କଲମ୍ବିଆ ଦୁର୍ଘଟଣା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବୋର୍ଡ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବିସ୍ଫୋରଣର 16 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ ସମୟରେ କଲମ୍ବିଆର ଗୋଟିଏ ଡେଣା ଉପରେ ଏକ ଛିଦ୍ର ଛିଦ୍ର ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ସଟଲ୍ ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ପୁନପ୍ରବେଶ କଲା, କ୍ଷତି ଗରମ ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ଗ୍ୟାସ୍ ଗରମ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କଲା | ଏହା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ୱିଙ୍ଗ୍ ଗଠନକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲା ଏବଂ ମହାକାଶଯାନକୁ ଅସ୍ଥିର କରିଦେଲା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଭାଙ୍ଗିଗଲା |

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ନାସାର ବିପଦ-ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସ୍ପେସ୍ ସଟଲ୍ ବିମାନ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ନାସା ବୈଷୟିକ ଏବଂ ସାଂଗଠନିକ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା ​​|

Leave a Reply

Your email address will not be published.