37,000 ଫୁଟ ଉପରେ ପ୍ଲେନରେ ଶୋଇପଡିଲେ ଦୁଇ ପାଇଲଟ୍ . ଲାଣ୍ଡ କରିବାକୁ ଭୁଲିଗଲେ ପ୍ଲେନ

ଫ୍ଲାଇଟ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦ୍ୱାରା ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ମାର୍ଗ ଅନୁସରଣ କରି ଫ୍ଲାଇଟ୍ ET-343 ଅବ୍ୟାହତ ରହିଲା | ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରକମାନେ ପାଇଲଟଙ୍କ ସହ ଅନେକ ଥର ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇ ନଥିଲେ। ସୁଦାନରୁ ଇଥିଓପିଆକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କରୁଥିବା ଦୁଇ ପାଇଲଟ ଯେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 37,000 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଶୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅବତରଣରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସୋମବାର (ଅଗଷ୍ଟ 15) ରେ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପାଇଲଟମାନେ କୌଣସି ଆହତ ଖବର ନକରି ବିମାନକୁ ନିରାପଦରେ ଅବତରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ଆଭିଏସନ ହେରାଲ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ।

ଫ୍ଲାଇଟ୍ ET-343 – ଏକ ବୋଇଙ୍ଗ 737 – ଆଡିସ୍ ​​ଆବାବା ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅବତରଣ କରିବାର ଥିଲା | ହେରାଲ୍ଡ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିମାନଟି ଅବତରଣର ଶୀର୍ଷକୁ ଚାଲିଆସିଛି ଏବଂ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କମ୍ପ୍ୟୁଟର (ଏଫଏମସି) ଦ୍ୱାରା ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ମାର୍ଗକୁ ଅନୁସରଣ କରିଛି। ପାଇଲଟମାନେ ଶୋଇଥିବା ସମୟରେ ଅବତରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବାପରେ ବିମାନଟି ଅଟୋପିଲଟ ମୋଡରେ ଥିଲା | ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ସ (ଏଟିସି) ସେମାନଙ୍କ ସହ ଏକାଧିକ ଥର ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇ ନଥିଲା।

ଯେତେବେଳେ ବିମାନଟି ରନୱେକୁ ଅତିକ୍ରମ କଲା, ଅଟୋପିଲଟ୍ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ଏକ ଆଲାର୍ମ ବଜାଇଲା | ଏହି ଶବ୍ଦ ହିଁ ଶେଷରେ ପାଇଲଟମାନଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କଲା | ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ବିମାନକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ରନୱେ ଉପରେ ଓଭରଫ୍ଲାଇଂ କରିବାର ପ୍ରାୟ 25 ମିନିଟ୍ ପରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ | ହେରାଲ୍ଡ ରିପୋର୍ଟରେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସର୍ଭିଲାନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ (ଏଡିଏସ୍-ବି) ର ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିମାନଟି ରନୱେକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ପରେ ପରେ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆଡିସ୍ ​​ଆବାବା ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଏକ ଡି-ଟୁର୍ ଲୁପ୍ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଏକ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ପାଇଲଟମାନେ ନିଦରୁ ଉଠିବା ପରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମନିଭର୍ ପଦ୍ଧତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ |

ଅବତରଣ କରିବା ପରେ ବିମାନଟି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ  ଘଣ୍ଟା ଧରି ଭୂମିରେ ରହିଲା | ଆଫ୍ରିକାର ସର୍ବବୃହତ ବିମାନ ସେବା – ଇଥିଓପିଆର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ବୋଇଙ୍ଗ 737 # ET343 ରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଗଭୀର ଭାବରେ 37,000 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ କ୍ରୁଜ୍ ରହିଥିଲା। ଅବତରଣ ପାଇଁ ଏହା କାହିଁକି ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲା ନାହିଁ?

ଏପ୍ରିଲରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ରୋମକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣରେ 250 ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ଏପ୍ରିଲରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିବାର ଖବର ଆସିବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏବିସି ନ୍ୟୁଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆଇଟିଏ ଏୟାରୱେଜ୍ ର ଉଭୟ ପାଇଲଟ୍ ସେମାନଙ୍କ ବିମାନ ଫ୍ରାନ୍ସ ଉପରେ 38,000 ଫୁଟ ଉଡ଼ିବା ପରେ କକ୍ପିଟରେ ଶୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶୋଇବା ବିରତି ସମୟରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ବିମାନର କ୍ୟାପଟେନ ମଧ୍ୟ ଶୋଇପଡିଥିଲେ। ପ୍ରାୟ 10 ମିନିଟ୍ ଧରି ଏଟିସି ବିମାନ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ହରାଇଥିଲା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣାର ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା। ତେବେ ଶେଷରେ ପାଇଲଟମାନେ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.