ଏହି ଜନଜାତି ଆଜିର ମର୍ଡନ ଯୁଗ ଠାରୁ ଅନେକ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି . ଘନ ଜଙ୍ଗଲରେ କାଟୁଛନ୍ତି ଜୀବନ

ନାଇଜେରିଆର କୋମା ଜନଜାତି ଯାହାର ମହିଳାମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ଭୟରେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ | ଆଡାମାୱା ରାଜ୍ୟର ଉତ୍ତର ଭାଗରେ ଥିବା କୋମାର ଲୋକମାନେ, ଯେଉଁମାନେ ଶମ୍ବା ଭାଷାରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମହିଳାମାନେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଦେବତାଙ୍କ କ୍ରୋଧରେ ପଡ଼ିବେ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ବନ୍ଧ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

ଆଦିବାସୀମାନେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି କି?

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଶୀତଳ ମହାଦେଶ ଥିବା ଉତ୍ତର ଆମେରିକାର ଆଦିବାସୀମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପୋଷାକରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବଂ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସଭ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ଆଦିବାସୀମାନେ “ଆବଶ୍ୟକତା” ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି | ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରାକୃତିକ, ସମ୍ବଳରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଉତ୍ସବ, ୠତୁ  ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପାଇଁ ସେମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି |

ଏହା କେବଳ ଏକ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ୍ ହେବା ଠାରୁ ଅଧିକ | ଡିଜାଇନର୍ ଏବଂ ଟେଲର୍ମାନେ କେବଳ ପୋଷାକ ପାଇଁ ଏହି ପୋଷାକ ତିଆରି କରନ୍ତି ନାହିଁ; ପୋଷାକର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଙ୍ଗ, ପ୍ରତୀକ, ଏବଂ ଏପରିକି ଆକୃତିର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥାଇପାରେ | ଆଫ୍ରିକୀୟ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ସୃଜନଶୀଳତା, ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଆଦିବାସୀ ମୂଳ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତତାର ପ୍ରତୀକ ହୋଇପାରେ |

 ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଟପଲେସ୍ ଯିବା ଉପରେ ଏକ ନିଷେଧାଦେଶ ଉପରେ ଏକ ସଂଘୀୟ ଅଦାଲତର ରାୟ ମୁଖ୍ୟତ ମହିଳାମାନେ ଉତ୍କଳ, କଲୋରଡୋ, ୱୟୋମିଙ୍ଗ, ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋ, କାନସାସ୍ ଏବଂ ଓକାଲୋହୋମାରେ ଟପଲେସ୍ ଯିବା ଆଇନଗତ କରିଛନ୍ତି।

ତଥାପି ଏପରି ଆଦିବାସୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ?

ସେଠାରେ କିଛି ଜନଜାତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସଭ୍ୟତା ସତ୍ୱେ  ବିନା ପୋଷାକରେ ବଞ୍ଚନ୍ତି | ବ୍ରାଜିଲର ଆମାଜନର ଜିଙ୍ଗୁ ଜନଜାତିର ଏହି କିଛି ଫଟୋ | ପୁରୁଷମାନେ ଏକ ଲିନକ୍ଲୋଟ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତି ଯାହାକି ସେମାନଙ୍କର ଯୌନାଙ୍ଗକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିଥାଏ | ମହିଳାମାନେ ଅଣ୍ଟାରେ ପନିପରିବା ଫାଇବରର ଏକ ପତଳା ବେଲ୍ଟ ପିନ୍ଧନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.